210 en wijzigingen voor te stellen werd ruim gebruik gemaakt. Ten slotte konden de stemgerechtigde burgers zich op 30 juli uitspre ken over het voorgestelde reglement, dat op enige punten door de commissie was gewijzigd33). De uitslag van deze stemming was als volgt: voor tegen wijk 1 97 131 wijk 2 123 167 wijk 3 143 113 wijk 4 wijk 5 IA 72 wijk 6 77 60 In deze uitslag ontbreekt die van wijk 4 (het zuidwestelijke deel van de stad, met de Nieuwe Kerk als vergaderplaats). De reden hiervan leert ons een brief van de stemopnemers in deze wijk34). Er was daar tumult ontstaan, toen er vanuit de vergadering stem men opgingen om het gewijzigde concept-reglement alsnog op enige punten te wijzigen (hoewel de vergadering alleen vóór of tegen kon stemmen). Om die reden weigerden de stemopnemers dan ook hieraan gevolg te geven, waarna „eindelijk het ongenoe gen zo hoog gerezen is, dat de vergaderde menigte de stem-brief- jes wilde verbrand hebben en daar door de stemming vernieti gen". Tenslotte werden de stembriefjes weer ongeopend ingele verd bij de „gezamenlijke stemopnemers", waardoor inderdaad de hele stemming ongeldig werd. Iets meer over de inhoud van het conflict in de Nieuwe Kerk komt naar voren in een brief van „sommige stemgerechtigden van wijk 2", die later ook door de revisiecommissie werd gepubliceerd35). Onder de 52 namen die onder het stuk staan bevinden zich ook die van De Koning, Loos- jes en Joost Daams, de vroegere burgergecommitteerde. In deze brief werd steun betuigd aan wijk 4. De schrijvers deelden met name één belangrijke grief met de opposanten van die wijk, nl. dat de aanmerkingen en de voorstellen tot wijziging uit de burge rij niet waren gepubliceerd. Dankzij de acties uit wijk 4 en wijk 2 zijn we tamelijk volledig geïnformeerd over de tegenstellingen die in Haarlem gerezen wa-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 212