211 ren tussen radicale en gematigde democraten. De „Commissie ter Revisie van het Provisionele Regeringsreglement" ging er name lijk na deze incidenten onmiddellijk toe over om alle stukken die na 10 juli waren binnengekomen naar aanleiding van het concept reglement, te publiceren, voorzien van een commentaar harer zijds. Van de vijf reacties bespreek ik er twee, die m.i. de aanlei ding waren tot de opschudding op 30 juli, en het standpunt dat de revisiecommissie ten opzichte van de geuite kritiek innam. De eerste brief was voorzien van 342 handtekeningen. Waar schijnlijk had deze brief de ronde gedaan onder de leden van de Volksclubs. Hij ademt dezelfde sfeer als de brieven van de Hoofd directie en onder de tekenaars is vrijwel de voltallige Hoofddirec tie. Onder de tekenaars waren nog al wat mensen die met een kruisje tekenden. Ook dit duidt erop dat we de requestranten in de onderlaag van de samenleving moeten zoeken. Op zes punten werd het concept-reglement bekritiseerd: 1) De wijze van kiezen van de leden van de Municipaliteit diende veranderd te worden. In het concept stond dat de 30 leden van dit college getrapt, door 30 „kiezers" moesten worden gekozen (5 per wijk, gekozen door de stemgerechtigden). De briefschrijvers stel den voor dat die 30 kiezers een dubbeltal van 60 kandidaten zou opstellen, \Vaaruit de burgerij dan weer 30 Municipaliteitsleden zou kunnen kiezen. De commissie wees dit af, daar dit te omslach tig zou zijn (waar ze wel gelijk in had!) en dus kuiperijen in de hand kon werken. 2) „Om den ambagtsman ook de gelegenheid te geven zyn stem te kunnen uitmaken" moest het tijdstip der stemmingen verplaatst worden van 9 uur naar 12 uur. Dit werd overgenomen, en al op 30 juli toegepast: de stemvergadering die in wijk 4 uit de hand liep was om 12 uur (de middagpauze) begonnen37). 3) Afgevaardigden naar „een of ander Hoger Collegie" zouden volgens het concept benoemd worden door het stadsbestuur. Ook hier wilden de „342" de invloed van de burgerij vergroten door deze afgevaardigden direct te laten kiezen. Deze eis werd even eens afgewezen: het was beter een landelijke regeling af te wach ten, meende de revisie-commissie. 4) Voorts eiste men volledige openbaarheid van Municipaliteits-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 213