212 vergaderingen, met uitzondering van commissievergaderingen. De revisiecommissie bleef echter vasthouden aan één wekelijks open baar verslag in de Grote Kerk, want in Frankrijk waren ,,de gale- reyen een werktuig (geweest) om de tiranny van Robespierre en zijne aanhangers te bevestigen." 5) Volgens het concept ontvingen de stadsbestuurders geen sala ris. De briefschrijvers eisten bezoldiging van leden van de Munici- paliteit. Ook dit werd afgewezen, niet om het bestuur „by uitslui ting in handen der ryken en vermogenden" te brengen, maar om dat de financiële toestand van de stad het niet gedoogde. 6) Tenslotte wilde men voor het oproepen van de gehele burgerij een soepeler regeling. Het concept eiste hiervoor de handtekenin gen van tenminste tweederde van de kiesgerechtigden van één wijk. Hiertegen werd bezwaar gemaakt omdat dit een „volksver gadering" praktisch onmogelijk zou maken. Men stelde daarom voor dat 300 handtekeningen uit de gehele burgerij, ongeacht de wijk, voldoende zouden zijn. Dit voorstel werd gedeeltelijk in het nieuwe concept overgenomen: eenderde van één wijk zou vol doende zijn. De reactie op deze brief verklaart de ontevredenheid die bij een deel van de burgerij heerste. Alleen op twee ondergeschikte pun ten werd het concept gewijzigd, de meer principiële punten wer den van de hand gewezen. Het waren juist deze punten die het reglement een meer democratische strekking moesten geven. Ook Adriaan Loosjes verscheen in deze discussie weer op het politieke toneel. Hij reageerde fel op het voorstel van de commis sie om hen, die meer dan de helft van het jaar bedeeld werden, van het kiesrecht uit te sluiten38). Dit betekende een verslechte ring ten opzichte van het provisionele reglement dat niemand uit sloot, behalve vrouwen. Loosjes pleitte ervoor dat althans de „Huiszittende bedeelden" stemrecht zouden krijgen: zij waren im mers zelfstandig en betaalden ook accijnzen, waarmee ze dus weer bijdroegen aan hun eigen bedeling. Pel hekelde hij de suggestie van de commissie dat eergevoel „schraal gezaaid is onder de Ar men" waar zij meende dat deze mensen omkoopbaar zouden zijn. Het onthouden van stemrecht zou veeleer „de gemoederen verla gen" dan „tot een prikkel van Industrie dienen", zoals de com-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 214