213 missie meende. Ook wees Loosjes er op dat onder degenen die aan de revolutie hadden meegewerkt (de Volksclubs) vele bedeel den waren. Zouden zij uitgesloten worden, terwijl zelfs in Frank rijk „hoe moderaat tegenwoordig en hoe zeer zich verwyderende van het zoogenaamd Sansculottisme" in elk geval zij, die de wa pens voor het vaderland hadden gedragen, stemrecht hadden? In haar rapport had de revisiecommissie al de argumenten gege ven om bedeelden uit te sluiten. De „ontwerpers eener Revolutie hebben geen het minste recht om een of andere classe hunner medeburgers uit te sluiten"59) (Vandaar de bepaling in het provi sionele reglement), maar „in een Maatschappy, gevestigd zynde (cursivering van mij, RD), is het noodzakelijk sommigen uit te sluiten, aldus de commissie. Anders „zoude al zeer spoedig niet de behoeftige Gemeente van den Staat, maar de Staat van de behoeftige Gemeente afhangen"40). Op deze wijze zou onderstand een recht kunnen worden, in plaats van een guns tl Bovendien konden zij die „het zy by winter of by ziekte, tydelyke ondersteu ning" ontvingen wèl gebruik maken van het kiesrecht41). In haar antwoord aan Loosjes wees de commissie nogmaals op de omkoopbaarheid van de bedeelden: „Dit alles onderstelt nog niet eene meerdere mate van bedorvenheid in de bedeelden, dan in eenige andere Classe van menschen; maar zy zyn het welken in de byzondere gelegenheid zyn in dit stuk bedorven te kunnen wor den". De commissie ontkende dat er onder de revolutionairen van 19 januari bedeelden waren en zag dan ook geen aanleiding om het reglement te wijzigen. Ook Loosjes' voorstel om de openbaar heid van het bestuur te bevorderen door de wekelijkse uitgave van een gedrukt verslag (èn volledig openbare vergaderingen) werd, om financiële redenen, van de hand gewezen. Met de publicatie van al deze stukken was voor een deel tegemoet gekomen aan de eisen der radicalen. Wat betreft de inhoud van het nieuwe reglement leden zij echter een nederlaag. Geen van hun belangrijkste amendementen was overgenomen. Ook toen het concept-reglement ten tweede male in stemming werd gebracht, op 18 augustus, week het in niets af van het concept dat op 30 juli aan de burgerij was voorgelegd42). Dit keer wees de commissie er uitdrukkelijk op dat de burgers uitsluitend vóór of tegen konden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 215