218 De aantekeningen van Van der Vinne In dit artikel wordt regelmatig geciteerd uit de „Aantekeningen van Van der Vinne". Dit handschrift, dat zich in het Haarlemse Gemeente-archief bevindt is anoniem. De titelpagina van dit 18e-eeuwse handschrift vermeldt het volgende: „Aantekeningen van aanmerkelyk Gebeurtenissen te Haarlem waar by gevoegt zyn eenige door V.L. van der Vinne naagelaate". Naar alle waar schijnlijkheid zijn deze aantekeningen waaruit ik voor de periode 1786 tot 1795 regelmatig citeer, vanaf ca. 1753 bijgehouden door één schrijver, Jan van der Vinnejr. (1734-1805). Wie de aanteke ningen voordien hebben gemaakt is in het kader van deze studie minder interessant. Pas na ca. 1755 worden de aantekeningen uitgebreider. Ze behelzen dan (evenals voorheen) voornamelijk mededelingen over het weer of andere natuurverschijnselen, maar vanaf 1786 komen er meer gegevens over de stedelijke politiek, waarbij de schrijver zich een fervent patriot toont. De eerste aanwijzing over de identiteit van deze laatste schrijver geeft de titelpagina. Waarschijnlijk is het aantekeningenboekje na de dood van de schilder Vincent Laurens van der Vinne (1686-1742) in de familie gebleven en is het overgegaan in han den van zijn broer Jan (1699-1753), waarna diens oudste zoon Jan het wellicht heeft geërfd. Het feit dat het dagboek is voortge zet tot 1805, het sterfjaar van Jan Jr. (1734-1805) is een aanwij zing in die richting2). Bij de verkiezing van de Provisionele stadsregering op 21 januari 1795 behoorde ene Jan van der Vinne tot de stemopnemers in de vergaderruimte van wijk 1, de Bakenesserkerk3). Bij deze verkie zing waren de stemopnemers burgers, daar er nog geen officieren van de gewapende Burgermagt waren (ook in 1787 hadden offi cieren van de schutterij dienst gedaan als stemopnemers). De aan tekeningenschrijver schrijft op deze dag: „deeze schikking, hoe vriendlijk en billijk wierd door Heethoofden kwalijk genomen, en wel uijt de club." Verder schrijft hij dat er tijdens het stemmen brand ontstond op de Bakenessergracht, die „onder 't stemmen vrij veel Confusie gemaakt heeft"4). Gelet op het feit dat de aan- BIJLAGE AI

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 220