233 rijtuig af aan het logement, de geleerde Man genaamd, en wandel de naar het aan den Haarlemmerstraatweg gelegen landgoed, de Hertekamp, dat, door den natuurkundige Linnaeus aangelegd, zeer beroemd geworden is. De bekende bewindhebber der Oost- Indisctie Compagnie, Clifford, hield hier zijn zomerverblijf; en toegerust met alles, wat het leven veraangenamen kan, besteedde hij alle vlijt aan zijne hoven en trekkassen, waar hij inzonderheid tropische en andere zeldzame gewassen in aankweekte. De familie Clifford bleef lang in het bezit van dat landgoed, tot dat het eindelijk het eigendom werd van een Amsterdamschen koopman, wiens enige dochter met den tegenwoordigen eigenaar, den Baron Verschuer gehuwd is. Het landgoed heeft eene oppervlakte van ongeveer 90 Hollandsche morgen of 54,000 vierkante roeden. Van de rijke plantenwereld, die er vroeger bloeide, vindt men nog slechts weinige overblijfsels; vóór eenige jaren bestonden er nog slechts twee groote, door Linnaeus zelv' geplante boomen, een tulpenboom namelijk, wiens zware uitgescheurde takken met ijze ren ringen te zamen gehouden werden, en eene Gleditschia. Om aan den naam Hertekamp eenige beteekenis te geven, onder houdt men in een klein park eenige herten, die, behalve den schoonen plantentuin en het uitzigt op het thans nog bestaande Haarlemmer-meer, schier de eenige merkwaardigheden van dit uitgebreide landgoed zijn. Aan beide kanten aan den straatweg gelegen en met schoone bloemen versierd, biedt het den wande laar een aangenaam gezigt aan, dat bij mij evenzeer in dankbaar aandenken zal blijven, als de beleefde behandeling, die ik er on dervonden heb. Wanneer men in de voorjaarsdagen de stad Haarlem nadert en de wind van daar u tegenwaait, bemerkt men spoedig, dat men in Flora's gebied is aangekomen. Overal ziet men bloemen; welrie kende geuren zweven door de lucht en verkwikken den wandelaar bij eiken ademtogt. Gelijk Haarlem aan den eenen kant door bloemenvelden versierd is, zoo is het oord aan den anderen kant rijk aan heerlijke land goederen, buitenverblijven en houtgewas, waarvan de bekende Haarlemmer-hout met het koninklijk paviljoen de kroon uit maakt. De Haarlemmer-hout heeft door zijn' lateren aanleg veel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 235