236 was een schoone dag, de natuur was in haar voorjaarsgewaad, het landvolk in het zondagspak gehuld, en ons gezelschap verkeerde in de blijmoedigste stemming. Wij reden voorbij akkers, weiden en heesterbosschen, door aangename dorpen, langs heerlijke land goederen, bloem- en plantentuinen, tot dat wij eindelijk halt maakten om te ontbijten. Koffij en brood en madeira werden voor ons gereed gezet, om ons voor onzen verderen togt te versterken. Nadat wij nog een paar uren in den omtrek getoerd hadden, werd er in het dorp Lisse, waar ons middagmaal besteld was, uitgespan nen. De hoofdschotel was baars, die in het Haarlemmer-meer overvloedig gevangen wordt en voortreffelijk smaakte. De toebe reiding van dezen visch is zeer eenvoudig. In het water, waarin hij gekookt is, wordt hij met peterselie en peterseliewortels zoo warm mogelijk op tafel gezet en dan met dun gesneden boterhammen gegeten. Zulk een geregt noemt men een waterzoodje. Men is gewoon witten wijn daarbij te drinken; bij de andere schotels, die vervolgens opgezet werden, wordt roode wijn gebruikt. Is het ge zelschap in eene blijmoedige stemming, dan blijft men wel eens drie uren aan tafel zitten; bij het vallen van den avond drinkt men nog thee, en rijdt dan zoo snel mogelijk huiswaards. Zulk eene eenvoudige landpartij kost echter, wanneer het gezelschap wat talrijk is, veel geld. Alle uitspanningen en vermaken in Holland zijn zeer duur; doch daar men in het dagelijksch leven zich niet vele bijzondere uitgaven veroorlooft, kan men ze ongehinderd van tijd tot tijd genieten. Volg mij thans, mijn vriend, om het inwendige der stad in oogen- schouw te nemen. Kan de reiziger niet terstond instemmen met den roep, die omtrent het verval der stad uitgaat; wanneer hij hare achterafgelegene gedeelten bezoekt, vindt hij straten met gras be wassen, vervallen huizen en onderscheidene ledige plaatsen, waar vroeger gebouwen gestaan hebben. Het is u bekend, dat Haarlem, even als Leyden, verwoestende belegeringen, pestziekten en bur gerlijke onlusten te verduren gehad heeft. Evenzeer weet gij, dat de vele zijden- en linnenfabrieken, die voorheen hier bij uitne mendheid bloeiden, door de opkomst van andere, in goedkoopere streken opgerigte fabrieken, een' doodelijken stoot ontvangen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 238