237 hebben. De beroemde Haarlemmer bleekerijen zijn, tot groote schade der eigenaars en der linnenstoffen, door de uitvinding van de snelbleekerijen en door het Fransche talstelsel zeer in vermin dering gekomen, terwijl de verzending der lijnwaden naar elders met groote zwarigheden en kosten verbonden is. De inwoners zelve dragen dus de schuld dier vermindering niet. Ook kunnen zij het niet helpen, dat de bloemenhandel niet meer zoo veel gelds opbrengt, als voordezen; want wie kan over den smaak en de mode gebieden? Toen de bloemen nog zoo vele hartstogtelijke liefhebbers vonden, ontbrak het aan den anderen kant aan smaak voor andere dingen, die het leven veraangenamen en ook veel geld kosten. Zoo werden er, bij voorbeeld, destijds nog geene kostbare reizen, enkel tot genoegen, naar vreemde oorden gedaan; in bur gerhuizen vond men veel minder lectuur tot uitspanning; muzijk werd er bijkans niet beoefend, en men wist op die wijze met zijn geld bijkans geen weg. Thans is het geheel anders geworden. Het behoort tot eene goede opvoeding, dat men onderscheidene talen verstaat, teekenen kan, zich met instrumentale en vocale muzijk bezig houdt, eene reis doet, de baden bezoekt, enz. Op die wijs gaat het geld naar andere oorden; logementen en plaatsen van uitspanning en vermaak nemen in bloei toe; en de prijs der bloe men neemt af, naarmate de liefhebberij daarvoor vermindert. Doch men houde Haarlem niet voor eene treurende, arme stad! Hare aangename ligging tusschen Amsterdam, den Haag en Leij- den brengt er veel beweging en vertier; vele Amsterdammers heb ben hunne zomerverblijven bij Haarlem, inzonderheid in het na burige Bloemendaal-, vele renteniers kiezen hier hunne woon plaats, en leven van hunne afgeknipte coupons; de wasch- en bleekerijen leveren nog altijd een bestaan op, omdat men uit vele naburige plaatsen, inzonderheid uit Amsterdam, daarvan veel ge bruik maakt; de scheepvaart op het door de stad vlietende Sparen is zeer levendig, omdat alles wat van het Haarlemmer-me er in het IJ en naar Friesland gaat, dezen weg moet nemen; de militaire bezetting en het Provinciaal Gouvernement zijn der stad zeer voordeelig; de bloemen- en planten-kweekerijen brengen nog al tijd aanzienlijke sommen in de wandeling: terwijl het kweekschool voor schoolonderwijzers en de daarmede verbondene schoolinrig-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 239