238 tingen der stad tot sieraad strekken en haar vele voordeelen aan brengen. Hoe zou ik hier kunnen zwijgen van de boekdrukkerijen, inzon derheid van de lettergieterij en drukkerij van de Heeren Ensche de! Door hen uitgegeven en onder hunne redactie verschijnt de beroemde Haarlemmer courant, waarover ik mij veroorloof mijn oordeel uit te spreken. Ik doe dat volgens mijne innigste overtui ging en in overeenstemming met zoo vele edele Hollandsche fami- liën, als ik heb leeren kennen. Er heerscht in deze veel gelezene courant een waardige en welvoegelijke toon, die aan de meeste politieke dagbladen ten voorbeelde kan strekken. Vooreerst is het haar reeds eene aanbeveling, dat zij op goed papier, in een niet te groot formaat gedrukt is, en slechts drie malen in de week ver schijnt. De uitgevers komen daardoor niet in verzoeking, om ware en onware tijdingen op te nemen, alleen om de kolommen te vullen, gelijk dit met dagelijks verschijnende nieuwsbladen het geval is. Eene andere voortreffelijkheid dier courant is, dat zij niet al te snel is met het mededeelen van nieuwstijdingen, en liever wat achteraankomt, dan twijfelachtige berigten mededeelt. Inzonder heid is zij achtenswaardig, omdat zij, zonder in oordeelvellingen te treden, de feiten opgeeft, zoo als zij ze te vermelden vindt. Met omzigtigheid worden scherpe uitdrukkingen vermeden, en over personen wordt geen oordeel uitgesproken, veel minder worden zij veroordeeld, wanneer de openbare meening niet reeds den staf over hen gebroken heeft. Met eerbied spreekt zij over den Koning en de regering, en nooit laat zij zich uit in den onbeschaamden toon dier woelgeesten, voor wie troon noch altaren heilig zijn. In de familie Enschede moet voorzeker een beschaafde, edele, vro me geest wonen: anders zou de redactie van dat voortreffelijk nieuwsblad zich zelve niet gelijk hebben kunnen blijven. In de koffijhuizen noemen sommigen, die naar de nieuwste geruchten en de stoutste uitspraken haken, het eene verouderde courant; doch een nieuwsblad, dat reeds zijn eeuwfeest in dezelfde familie gevierd heeft, en steeds den kring zijner lezers behoudt, kan nim mer met een afgeleefden grijsaard, maar wel met een' kloeken jongeling vergeleken worden. De Haarlemmer courant heeft zich voor de meeste Hollandsche

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 240