239 familiën ook schier onontbeerlijk gemaakt, omdat zij zoo vele advertentiën van geboorten, huwelijken en sterfgevallen behelst. Voor het overige bevat dit nieuwsblad nog zeer veel, dat voor verschillende standen in de maatschappij van belang is: de beurs- prijzen der effecten, der producten en van het geld; de gewone bekendmakingen van verkoopingen, aanvragen, zeetijdingen enz. Toen ik mij dezen morgen, volgens gewoonte, naar de stad begaf, om eenige familiën te bezoeken en de merkwaardigheden der stad te bezien, ontmoette ik op de markt, in de nabijheid van de groote kerk, onzen vriend S. uit Dusseldorf, die, met goede adressen voorzien, voor het eerst van zijn leven in Holland gekomen was, en dien ik, ten gevolge van zijne gebrekkige kennis van de zeden des lands, in eene zeer onaangename stemming vond. Overeen komstig 't gebruik in zijn eigen land, was hij een huis, waar hij aanbevolen was en de deur open stond, zonder aan te schellen, binnengetreden en, daar hij niemand in het voorhuis en den gang zag, zonder zich te laten aanmelden, een trap opgeklommen, om zelf den persoon op te zoeken, aan wien hij zijne aanbevelings brieven mo'est afgeven. Daar opent zich eene deur; en nu kunt gij u verbeelden, hoe onze vriend te moede was, toen een man in een slaaprok, hem ontdekkende, hem met den uitroep: dief! moorde naar! begroette. Op eens ziet hij door toeschietende huisgenooten omringd en aangegrepen, die hem, zonder op zijne aanbevelings brieven en verklaringen acht te geven, onzacht uit het huis drij ven. Daarover grootelijks verstoord, was hij op weg naar de poli tie, om zijne klagten in te brengen, toen hij mij ontmoette. Ik ried hem om van dit voornemen af te zien, wilde hij zich geene nieuwe onaangenaamheden op den hals halen: de heer des huizes toch was in zijn regt: want het was hier niet, als in Duitschland, waar onderscheidene familiën in één huis wonen, en waar men iemand op de bel-étage kan gaan bezoeken, zonder zich om de bewoners der benedenverdieping te bekommeren. De familiën hebben, bijna zonder uitzondering, hier te lande hunne woonver trekken beneden, en zonder aan te schellen en een bediende af te wachten, kan een vreemdeling het huis niet binnentreden, wil hij zich niet verdacht maken en zich aan eene beleediging blootstel len, gelijk hij zoo even ondervonden had. Om zijn gemoed weder

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 241