244 stokken maken, en duizend andere kleinigheden, waartoe schier geene ligchaamskracht en slechts zeer weinig verstand noodig is? Men stelle ieder in de gelegenheid, als ware het ook slechts in schijn, om zijn' kost te verdienen; daar blijft men gezond bij, en bewaart men het bewustzijn van menschenwaarde. Ik heb zulk een plantenleven altijd zeer beschamend voor den mensch gevonden, en vaak gewenscht, dat de weldadigheid nog weldadiger worden, en den verpleegde voor een volstrekt nietsdoen bewaren mogt. Ik nam nu afscheid van mijn medgezel, en noodigde hem, om mor gen nog eenige andere inrigtingen met mij bezoeken. Mijn jonge Duitsche vriend, die in het logement van de weduwe De Boer nabij de Houtpoort burgerlijk goed en voor een' billij ken prijs gelogeerd was, zag reeds verlangend naar mij uit, om nog eenige belangrijke inrigtingen in Haarlem met mij te bezoe ken. Wij hielden het er beiden voor, dat Teijler's Genootschap in de eerste plaats onze aandacht verdiende. Het doel, dat het tracht te bereiken, is van dubbelen aard: bevordering van welda digheid, en wetenschap met kunst verbonden: hart en verstand. Over het eerste heb ik reeds in mijn vorigen brief gesproken, over het laatste wensch ik u kort te onderhouden. Aan dat doel is een groot, fraai gebouw gewijd, voorzien van kostbare voorwerpen, meestal tot natuurkundige wetenschappen behoorende; fraaije in strumenten en vele uitmuntend opgezette dieren. De beroemde electriseermachine met vier batterijen, elk van 25 fleschen; de groote magneet; de luchtpomp en vele andere physische, water werktuigkundige, chemische en optische instrumenten zijn door deskundigen in openbare bladen met zoo groote naauwkeurigheid vermeld geworden, dat zij mijnen lof niet behoeven. Alles wordt bewaard in zindelijke, gladde mahoniehouten kasten, waaruit het den beschouwer tegenblinkt. Men zou zulk eene verzameling van uitgelezene exemplaren van mineraliën in zoo groote volledigheid niet in een land verwachten, waar de natuur ze niet oplevert. De bibliotheek bevat slechts klassieke werken, en onderscheidt zich meer door hare degelijkheid, dan door het aantal boeken. Ook treft men hier eene galerij van schilderijen aan, waar zich, zoo veel ik mij herinner, slechts stukken van nieuwere Nederlandsche meesters in bevinden, zoo als van Schotel, Koekkoek, Bakhui-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 246