ZEN, Michaelis, Brondgeest, Van Os, Van Ravenswaaij. Nog belangrijker dan deze schilderijen, schijnen mij de portefeuilles met schetsen en teekeningen, die ware schatten bevatten, en door vele reizigers in het geheel niet opgemerkt worden. Onder andere zag ik er daarin van G. Douw, Van Ostade, Van der Velde en vele anderen, als mede van beroemde en groote Italiaansche meesters, die voor groote sommen gelds zijn aangekocht, sommige zelfs voor duizend en twee duizend gulden. De bezittingen en inkomsten van het Genootschap zijn niet algemeen bekend, de Directie maakt daar een geheim van; doch men bemerkt ligt aan alles, wat men er ziet en wat het uitwerkt, dat het eene der rijkste stichtingen in Holland is. Behalve het reeds genoemde, worden hier ook voorlezingen gehouden; natuurkundige proeven gedaan, en jaarlijks prijsvragen uitgeschreven, waarbij tachtig dukaten worden uitgeloofd. Gaat het Genootschap steeds voort in t bevor deren van het algemeene welzijn, in de laatste jaren schijnt het voor de physica niet zoo veel te hebben geleverd. De reden hier van moet men echter niet zoeken in de inrigting van het Genoot schap, maar in den hoogen ouderdom van den onlangs gestorven Professor Van Marum, die, na lang de ziel van dien wetenschap- pelijken arbeid des Genootschaps geweest te zijn, eindelijk aan zwakheid des ouderdoms begon te lijden. Zijne plaats is waardig bezet door den Hoogleeraar J.G.S. Breda, die tot secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen en tot Direc teur van Teijler's museum benoemd en aangesteld is geworden. Van hem kan men een nieuw leven en uitgebreide werkzaamheid ten aanzien van onderscheidene takken der wetenschap verwachten. In den Heer Michaelis bezit het Genootschap een hoogstervaren opzigter, die door de wijze, waarop hij den weetgierigen reiziger, die hem is aanbevolen, rondleidt, er veel toe bijdraagt, om de inrigting zoo algemeen nuttig mogelijk te maken. Toen hij, ons rondvoerende, op de groote schilders, die in Haarlem geboren zijn, het gesprek bragt, en ons de stukken van Wouwerman, N. Berghem, E. van der Velde, F. Hals, J. Ruijsdaal, A. van Ostade, B. Van der Helst, J. Van Hugtenburg liet beschou wen, kon men zeer goed hooren, dat hij met de kunst innig ver trouwd was. 245

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 247