246 Van hier spoedden wij ons naar den Directeur van de kweek school voor schoolonderwijzers, den Heer Prinsen, wiens leerme thode in Holland een klassieken roem heeft verworven. Het is de beste aanbeveling voor een onderwijzer, wanneer hij volgens deze leermethode onderrigt geeft. Wenscht gij van zijne leerwijze meer te weten, dan verwijs ik u, mijn vriend, naar het meer genoemde werk van Cousin. De kweekelingen wonen niet, als in een kloos ter, bij elkander, maar op zich zelve bij burgers in huis, terwijl zij onder het opzigt der regering en inzonderheid van den Heer Prin sen staan. Dewijl onderscheidene burgers een gedeelte van hun bestaan in het huisvesten dier kweekelingen vinden, zorgen zij niet alleen voor eene goede verpleging, maar ook voor een goed zedelijk gedrag van hunnen kant: want waren er ten opzigte der zedelijkheid eenige aanmerkingen op hen te maken, dan zouden zij geen' kweekeling in huis mogen behouden, en de voordeelen, die zij daarvan trekken, moeten verliezen. Deze schikkingen zijn van groote waarde voor de vorming en zedelijkheid der jongelin gen en voor de inrigting zelve. Vooreerst heeft de regering niet noodig, groote gebouwen en vele bedienden te onderhouden; de Directeur kan zich, daarenboven, door zulk eene verordening meer aan de wetenschap en zijn leeraarsambt toewijden; terwijl eindelijk de jonge lieden eene betere uitwendige vorming en meer familiezin verkrijgen. Waar velen, tot één stand behoorende, bij elkander zijn, ontstaat zoo ligt een esprit de corps, een zekere losbandigheid en aanmatiging, die in de betrekking van school leeraar bovenal behooren vermeden te worden: zelfs de beste be stuurder kan dezen geest niet geheel onderdrukken. Hier is zulk een gevaar niet ligt te vreezen. Wilde een jong mensch van zijne meerdere vrijheid misbruik maken, dan vertrouw ik, dat hij niet langer zou geduld worden, maar onmiddellijk zijn afscheid krij gen. Met inrigtingen van dien aard kan de hier bestaande niet vergeleken worden. Ik heb hier eenige jonge menschen zich, onder het opzigt van den Directeur, met schriftelijke opstellen zien bezig houden; ik heb een degelijken, krachtvollen, verstandigen leeraar in hem leeren kennen, die het sluimerend talent wist op te wekken en den geest te bezielen; ik heb gezonde jongelingen, in den bloei van hun leven, en die geen uitwendige gebreken aan borst of

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 248