als Duitscher, een edele Rijnwijn werd voorgezet. Onder den maaltijd werd er over de schoone omstreken, Overveen, Bloemen daal en Velzen gesproken, terwijl ik mijn leedwezen te kennen gaf, dat ik ze niet had kunnen bezoeken. „Is uwe reis dan onher roepelijk bepaald?" vroeg men mij: dewijl ik dit niet toestemmend kon beantwoorden, zette men het aangename gesprek voort. Na het eten werd er nog een overheerlijke kop koffij gepresenteerd, en juist toen ik afscheid wilde nemen, kwam de knecht in de kamer, om te zeggen, dat er aangespannen was. Ik kon niet ge- looven, dat dit mij gold; doch nu verzocht men mij dringend, om met de familie een toertje naar Bloemendaal en de omliggende streek te maken. Dit aanbod kon ik niet wederstaan, daar ik in der daad getroffen was door deze aangename en liefderijke oplettend heid. Welke gezegende velden, hoe vele landgoederen aanschouw de ik in dit, door de natuur zelve niet zeer begunstigde landschap! Ieder oogenblik verandert het tooneel, en op den met klinkers bestraten weg merkt men niet, dat men reeds in het zand der duinen is. Te Bloemendaal namen wij onzen intrek in het loge ment Zomerzorg, waar men, 't oog op heerlijke uitzigten, zeer aangenaam met een groot gezelschap in prieeltjes en tenten kan zitten. Op het landgoed Duin en Daal beklommen wij eene hoogte van ongeveer 260 voeten, vanwaar men een ver en fraai uitzigt heeft. Uit een koepel op den top der duinen, ziet men in een rijk bebouwd en prachtig dal, waar weilanden, water, houtgewas, en lommerrige dreven elkander afwisselen, Bloemendaal, Overveen, Velzen tot Beverwijk en verder; vervolgens de stad Haarlem met haren omtrek; verder, Amsterdam in een' blaauwen nevel gehuld, het IJ en de Noord-Hollandsche streken; ter regter zijde het Haar lemmer-meer, en links den grooten oceaan met zijne schuimende golven. Ik ben reeds in menig land geweest en heb hooge bergen beklommen; maar ik moet bekennen, dat ik nog nimmer zulk een rijk overzigt in de nabijheid en van verre aanschouwd heb. In vroeger tijd vergenoegden de Hollanders zich daarmede, en ge voelden zich gelukkig, zulk een land te bewonen; tegenwoordig haakt men naar het bezoeken van vreemde oorden, en brengt zijn geld daar heen, zonder zijn eigen vaderland nog te kennen. Der familie, die mij heden zulk een onverwacht en heerlijk genot be- 248

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 250