Overzicht van de veldactiviteiten van de Werkgroep Kennerland van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland Werkgroep Haarlem De in het vorige jaaroverzicht reeds aangekondigde opgraving op het Begijnhof op de hoek van de Groene Buurt, vond plaats van 4 januari tot 5 april, op een open terreintje van de Gemeente Haar lem, dat later eigendom werd van de heer W. Pouw. In dit ter reintje waren nog rest-funderingen aanwezig van vroegere bebou wingen. Tussen deze resten werd, na verwijdering van het puin uit een vroegere kelder, in de bodem een onderzoek ingesteld tot op het zand van de oude duinen. In dit zand tekende zich behalve een aantal afvalkuilen, een greppeltje af dat kon worden gedateerd in de 1 le-12e eeuw (afb. 1). Het had gediend als afwatering naar het nabij en lager gelegen water dat thans de Bakenessergracht heet. In de door de eeuwenlange bewoning ontstane ophogingslaag van ca. 100 cm vonden wij scherven uit de oudste periode tot en met de 19e eeuw, waarbij uiteraard de oudste scherven het meest on derin voorkwamen. Eén enkel Karolingisch scherfje (ongeveer 9de eeuw) kwam voor in een overigens sterk dooreengemengd milieu, waaraan zeker geen conclusie over bewoning in deze tijd mag worden vastgeknoopt. In de ondergrond konden hier en daar spitsporen uit een vroege periode worden waargenomen waarvan echter geen datering mo gelijk was. Op het terrein waren een tweetal stenen beerputten aanwezig met hoofdzakelijk aardewerkfragmenten uit de 17e en 18e eeuw. Aan deze stenen beerputten gingen, in dezelfde omge ving, gegraven niét-stenen beerputten vooraf. Op de zandrug was over een lengte van 80 cm nog een aantal kloostermoppen op formaat 30 X 15 X 7 cm in metselverband aanwezig. Deze doen op grond van hun maten vermoeden dat eind 14e eeuw hier reeds een bakstenen bebouwing moet zijn geweest. Dankbaar vermelden wij hier de medewerking van de Dienst 251

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 253