254 vormde een waardige afsluiting van dit eerste lustrum van de werkgroep. Verkenningen vonden plaats bij werkzaamheden o.a. in riole ringssleuven in de Leidse buurt, Lange Herenstraat, Pijlslaan, Verwulft en Grote Houtstraat, Krocht en omgeving, het Rozen- prieel, de Gasthuisstraat, Kruisweg westzijde, de Oosterhoutlaan en de Ravelingsteeg. In augustus werd een onderzoek ingesteld op een terrein achter Groot Heiligland 18/Omvalspoort en een beerput geledigd. De zandlaag bevond zich hier 1.25 m onder het maaiveld. Dit onder zoek leverde geen resultaten op. Daarna werd eveneens in augus tus, tezamen met de Dienst Monumentenzorg Haarlem, een arche ologisch onderzoek gedaan onder de vloeren van het pand Jans straat 47 (voormalige slagerij). Niet minder dan 5 bewoningsni- veaus konden worden vastgesteld. De oudste lag 140 cm beneden het huidige maaiveld en bestond uit een 70 cm dikke zwarte ophogingslaag uit de 15e eeuw. Op een diepte van 185 cm was nog een rest van een muur aanwezig. Deze was gebouwd van kloostermoppen op formaat 29V2/30 X 14/15 X 6V2/7 cm. Zij waren in het zand van de oude duinen op veldkeitjes gefundeerd. Wij hebben hier mogelijk te doen met een bouwrest van het voor malige Begijnhof. Behalve met een inmiddels gestaakte verkenning in de tuin van het voormalige Elisabeth's Gasthuis werd vanaf juli een begin gemaakt met de vóórverkenning onder het Brinkmann-complex aan de Grote Markt. Deze dient ter voorbereiding van het oud heidkundig bodemonderzoek dat zal gaan plaatsvinden zodra de verbouwing en wijziging van het complex een aanvang neemt. Dit onderzoek zal gaan geschieden tezamen met het Instituut voor Pre- en Protohistorie en zal worden vergezeld van een historisch onderzoek. Met toestemming van de huidige eigenaars wordt op een aantal plaatsen onder de vloeren gezocht naar nog niet vergraven gedeel ten van de bodem, want alleen op dergelijke ongestoorde gedeel ten kan een oudste bewoning worden onderkend.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 256