Haarlems Monumentenzorg in 1975 257 Het gezicht van een huis blijft zelden van onder tot boven een eenheid. Elke nieuwe eigenaar wil er op zijn manier een eigen trekje aan geven. De oorspronkelijke kenmerken zijn ten leste ver te zoeken. Wat nog redelijk gaaf is loopt steeds de kans door dit lot getroffen te worden. Wie dat niet onverschillig laat neigt dus tot argwaan wanneer zo'n eigendomswisseling in de lucht hangt. Gevoelens van deze aard kwamen boven toen enkele jaren geleden aan het fraaie huis Gedempte Oude Gracht 60 een bordje „te koop" werd gespijkerd. De ligging aan een looproute met winkels was aanlokkelijk voor zakenmensen. Verscheidene goede panden op deze rij ondergingen daarvan reeds de verstrekkende gevolgen. De aanwijzing tot beschermd monument kan in dit opzicht een rem zijn maar garandeert geen ongeschonden voortbestaan. Enke le recente gevallen geven daar blijk van. De gedachte leek niet te verdragen dat het kunstig gesmede stoephek en de sierlijk gesne den ingangspartij verloren konden gaan. De bezorgde monumen- tenzorger zag al in zijn verbeelding een fabrikant van winkelpuien de maat nemen. De meeste passanten maakten zich daar niet zo druk om. De wijsheid moest komen van de man in de ton. Deze verstond de roep dat wij geen monument meer te verliezen heb ben. Hij werd de nieuwe heer van het huis, streek de plooien glad en gaf de gevel de trekken terug waar deze recht op had. Aldus voegde „Diogenes Haarlem" opnieuw een monument toe aan de groeiende reeks die sinds 1969 veilig werd gesteld. Na de eigendomsoverdracht in 1973 liet de voorbereiding van de restauratie niet lang op zich wachten. De gemeente stak met haar bestemmingsplan voor deze buurt nog bijna een spaak in het wiel. In dat plan was namelijk gerekend op doortrekking naar de Gast huisstraat van de ten noorden van het huis gelegen poort. Dit steegje, behorend bij ons monument, zou tezamen met de achter tuin een openbare functie krijgen. Van de Gedempte Oude Gracht af kon daardoor onder andere de Stadsbibliotheek wat gemakke lijker bereikt worden. De achterbouw van Gedempte Oude Gracht 60 moest aan dit doel ten offer vallen, ter verkrijging van een zo

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 259