261 Dat is het jaar waarin het reeds voorname pand ambtswoning werd van de predikant Theodorus Haganaeus. Vermoedelijk was het deze man die het huis zowel van binnen als van buiten het rijke achttiende-eeuwse aanzien gaf dat het ook nu nog uitstraalt. De oude verkoopakten geven meestal geen inlichtingen omtrent de opbouw en indeling van het onroerend goed waarop zij betrek king hebben. Beter wordt dat in de 18de eeuw, toen men veilcon- dities ging opstellen. Zo treffen wij in het gemeentearchief ook van Gedempte Oude Gracht 60 een vrij uitvoerige beschrijving aan. Deze is opgemaakt in 1769, bij gelegenheid van de verkoop na de dood van Haganaeus. Nieuwe eigenaar wordt dan Joan Harmen Graswinckel, regerend Schepen der stad. De huidige toe stand stemt nog grotendeels overeen met de toen beschreven inde ling. Wel missen wij het goudlederen behang in de voormalige eetzaal en de drie Engelse schoorstenen. Vermeld wordt ook een kleine tuin, gelegen tussen het huis en de achterbouw met keuken. Dit open gedeelte is overdekt geworden toen het pand in onze tijd een kantoorbestemming kreeg. Bij de restauratie is deze verande ring niet ongedaan gemaakt, daar de ruimte voor het sindsdien op de beganegrond gevestigde advocatenkantoor niet kon worden ge mist. Op het nogal diepe achtererf stonden van oudsher enkele kleine huisjes. Zij waren bereikbaar vanuit de poort. Graswinckel kocht deze in niet meer zo'n beste staat verkerende bouwsels in 1777 en liet ze slopen. De tuin kreeg daardoor de huidige afmetingen. Eerst ingaande 1777 is het perceel dus van voor tot achter één eigendom. Gedurende bijna 30 jaren bleef het pand in bezit van Graswinckel. Zijn erven verkopen het in 1798 aan G.H. Schregar- dus. De opbrengst is dan slechts de helft van de prijs in 1769. Ook deze eigenaar bracht enkele veranderingen aan. Door zijn toedoen zal het plafond in de linker voorkamer de Lodewijk-XVI kenmerken hebben gekregen. Nog éénmaal werd het huis predikantswoning. Dat was van 1849 tot 1865, toen de predikant F.C. Hinlopen er woonde. Vervolgens vestigt zich hier de notaris B.A. van der Made. Dit wordt het begin van een zakelijke bestemming. Nadat van 1895 tot 1906 een commissionair in effecten er zijn kantoor had wordt de woon-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 263