262 functie in 1907 tijdelijk hersteld. Van dat jaar af tot 1913 ver meldt het adresboek namelijk als bewoner de oogarts A.N. Din ger. Vervolgens gaat het pand ingaande 1914 dienst doen als kantoor van de verzekeringsmaatschappij „De Nederlanden van 1845". Deze blijft eigenaresse tot de aankoop in 1973 door „Dio genes". Het gebruik als verzekeringskantoor duurde 40 jaren. Van 1954 tot eind 1973 vond verhuring plaats aan de Rijksge bouwendienst, ten behoeve van een districtsbureau. De verhuizing hiervan naar de Linnaeuslaan was eigenlijk de directe aanleiding tot de restauratie en herbewoning. De wedergeboorte van dit monument komt aan de voorkant voor namelijk tot uitdrukking in de kleinere ruitverdeling, het snijraam boven de voordeur en het herstelde hekwerk. Deze onderdelen zijn nu weer een stijlkundige eenheid met de middenpartij. Ook wat de binnenkant betreft valt er het een en ander te zien dat waardevol is. De gang heeft een marmeren vloer, een dito lambri- zering en fraai versierd stucadoorwerk. Van oudsher liep de gang door tot aan de achterbouw en had aldus een lengte van 23 meter. Een tijdlang was de doorloop geblokkeerd door een kluis. Deze is bij de restauratie weggebroken zodat er nu weer zicht is op de mooi geornamenteerde eindwand met als centraal punt een mar meren fonteinbak. Bijpassend in stijl zijn ook enkele deuren met het bekende asymmetrische Lodewijk-XV motief. De weer in ga ve toestand gebrachte kamerplafonds zijn uit dezelfde periode, met uitzondering van de linker voorkamer, die de strakkere lijnen heeft uit het eind van de 18de eeuw. De vroegere aanwezigheid van twee huizen kan worden herleid uit de beide daken en de nog bestaande scheidingsmuur. De kap van het linker gedeelte is aan de voorzijde nog 17de-eeuws. De onder ste spantbenen hebben de toen gebruikelijke kromme vorm. Aan de grachtzijde zal waarschijnlijk een trapgevel gestaan hebben. Het rechter huis was smaller en vermoedelijk ook lager. De verdiepingen waren wat de afwerking betreft niet vergelijk baar met de beganegrond. Dit bood de vrijheid om zonder schade vier comfortabele appartementen in te bouwen. De architecten Smidt en Van Rossum hebben dat uitstekend opgelost. De gehele aanpak van de restauratie en aanpassing aan de nieuwe bestem-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 264