265 met de uitvoering begonnen. Een gezelschap genodigden bezich tigde op 18 juni 1975 de resultaten. Het achterhuis was al op 1 juni in gebruik genomen. De stichting „Diogenes Haarlem" nam met dit project vrij veel risico. Zij zette door, hoewel omtrent de subsidieverlening geen zekerheid bestond. De kosten bedroegen totaal 985.000,na de voltooiing zou het nog vele maanden duren aleer een subsidiebeschikking werd ontvangen en de uitke ring van de rijks- en gemeentelijke bijdrage een aanvang nam. Wie binnen is geweest en nog even zijn blik langs de gevel laat gaan zal misschien met enige bewondering kijken naar het kunsti ge snijraam boven de voordeur, dat is ontworpen en uitgevoerd door Maarten Robert. Het toont aan dat de beoefening van een oud handwerk niet meer uitsluitend een zaak van het verleden is. Een oude afbeelding van de vroegere toestand ontbrak; er moest dus een aan de stijl van de middenpartij aangepast ontwerp wor den gemaakt. De kunst van restaureren is niet alleen het zorgvul dig herstellen van wat slecht is maar ook het met begrip herschep pen van onderdelen die in de loop van de tijd verdwenen zijn. Van de moderne wijken wordt nogal eens gezegd dat zij eentonig zijn. De oude centra daarentegen worden geroemd om hun aange name afwisseling. Bij zo'n vergelijking dient men te bedenken dat die gevarieerdheid grotendeels is ontstaan door incidentele aan passingen aan gewijzigde esthetische inzichten. De soms fatale constructieve aftakeling was hierop van invloed. Herstellingen werden niet altijd uitgevoerd met inachtneming van de oude vor men. Opmerkelijk in dit verband is de mode van de achttiende eeuw om trapgevels te veranderen in lijstgevels. Daar vernieuwin gen slechts geleidelijk plaatsvonden, kreeg het stadsbeeld de ver scheidenheid die ons vertrouwd is geworden. Door het behoud van de onderling weinig van elkaar afwijkende gevelbreedten en raamverhoudingen werd de harmonie in het algemeen niet ernstig verstoord. Schilderijen uit de 17de eeuw geven een indruk van de oorspronkelijke bouwwijze. Wij zien daarop dat de verschillen aanvankelijk niet groot waren. Het ene huis kon wat breder en hoger zijn dan het andere, maar elk had als regel een trapgevel, kruisvormige ramen en een dak dat met de'gevel een rechte of

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 267