268 bedsteden. Een gang leidde naar een klein achterhuis, grenzend aan de muur van het Gasthuis. Deze achterhuizen werden soms afzonderlijk verhuurd. Zij bevatten een stookplaats en een bedste de. Ook langs de Gasthuisvest stonden woningen die aan het Gas thuis behoorden. Deze waren geheel anders en zijn vermoedelijk eerder gebouwd. In 1757 werd één van de nummerhuizen be stemd tot „derde stadsschool". De verdieping diende als leslokaal; beneden woonde de meester. In de negentiende eeuw, toen een grote armoede heerste, waren de huisjes ten prooi aan verpaupe ring. Aan onderhoud zal waarschijnlijk niet veel gedaan zijn. De opzichter der gebouwen meldde in 1858 dat in enkele huizen varkens gemest werden en dat er bewoners waren die kippen in het voorhuis hielden. Tien jaar later bleek dat men in 13 huizen stookte in hokken of bergplaatsen zonder schoorsteen. Voor ont snapping van de rook waren enkele dakpannen opzij geschoven. De eerste grote verandering ging zich voltrekken in 1870 en enke le jaren daarna. Wegens ruimtegebrek werden enkele huurhuizen voor ziekenhuisdoeleinden in gebruik genomen. Dit leidde tot slo ping van de huizen aan de Vest. De meeste achterhuizen van de woningen aan het Groot Heiligland moesten verdwijnen. De stads apotheek onderging daarbij een verbouwing. De links van de apotheek resterende voorhuizen werden gedeeltelijk voor de dienst van het Gasthuis in gebruik genomen en de verdiepingen werden tot zusterkamers ingericht. Het nieuwe gebouw aan de Gasthuisvest kwam in 1873 gereed. Vorengenoemde ontwikkeling was nog slechts de inzet van een voor de huisjes noodlottige toekomst. Het exploiteren van wonin gen werd niet meer gerekend tot de taak van het Gasthuis, dat inmiddels uitsluitend ziekenhuis geworden was. De ruimtebehoef te werd steeds groter. Men volstond niet met de bebouwing van het nogal grote binnenterrein, maar besloot ook de grond van de nummerhuisjes in te lijven. De acht stuks links van de poort vie len in 1906 aan dit beleid ten offer. Er kwam een gebouw voor in de plaats waarin een polikliniek en een laboratorium werden ge vestigd. De bouwmeester hield de gevel in oude trant. Het ge denkboek vermeldt dat er tegen het slopen van de nummerhuisjes een storm van protest opstak. „Er ontstond als het ware een wed-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 270