273 De toenmalige voorzitter van de stichting „Diogenes Haarlem", de heer C. Lynzaad, had in het kader van de doelstellingen van deze stichting reeds lang zijn oog op deze huisjes laten vallen. De ontruiming was voor hem slechts het startpunt om tot actie te komen. Hij liet de architecten Smidt en Van Rossum een studie maken voor een woonbestemming. Inmiddels sprak de gemeente raad zich in beginsel uit voor bewoonbaarmaking mits dit finan cieel haalbaar zou zijn. Daar er voor de Heiliglanden reeds een voorlopig bestemmings plan was, kon het project worden ingepast in de subsidieregeling voor reconstructie- en saneringsplannen. Dit leidde tot een be langrijke financiële bijdrage van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. De subsidie-aanvragen werden op 23 november 1972 ingediend. De rijksdienst voor de monumenten zorg was aanvankelijk tegen het doortrekken van de daken en het bouwen van nieuwe achtergevels. Dit bezwaar was gegrond op de hoge kosten en de nogal vergaande reconstructie. Gelukkig is dit standpunt tijdig verlaten. Op 31 januari 1973 besloot de gemeen teraad tot verkoop van Groot Heiligland 63 t/m 85 aan „Dioge nes". Het streven van deze stichting vond hiermede erkenning. De heer Lynzaad had verscheidene instanties door persoonlijke be zoeken in zijn strategie betrokken. Nadat de plannen definitief waren goedgekeurd kon het werk op 17 januari 1974 worden aanbesteed. Laagste inschrijver was de aannemer C.J. Overdevest te Haarlem, voor 1.004.000,-. Nadat hij op 8 februari 1974 was begonnen konden reeds op 24 decem ber van datzelfde jaar acht wooneenheden worden opgeleverd. Vervolgens kwam in de loop van mei 1975 het gehele werk ge reed. Het Diogenesbestuur hield op 18 juni een receptie in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, waarmee het eerher stel van de „nummerhuizen" een officieel tintje kreeg. De stich ting lanceerde voor deze woningen een naam die wij liever niet overnemen; daarentegen stemmen wij graag in met het opschrift „Lynzaadpoort" dat op voorstel van de architecten is aangebracht boven de door hen in één van de huisjes geprojecteerde doorgang naar het achtererf. Wie daar een kijkje neemt en zich de oude toestand met de ziekenhuisgang en de operatiekamers probeert

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 275