275 beraamd voor een hoofdbureau aan de Raaks, op de plaats waar nu de parkeergarage staat. In 1958 begon men te denken aan de Koudenhornkazerne voor dit doel. Een kostenvergelijking met nieuwbouw aan de Raaks viel uit in het voordeel van het monu ment. De gedachten gingen sindsdien verder die kant op. Bij de meeste beleidsbeslissingen is het kostenaspect doorslaggevend. De toekomst van het 200 jaar oude gebouw werd derhalve meer door deze factor bepaald dan door een vooropgezet streven het te be houden. Na de ontruiming door de militairen stond de kazerne ingaande 1961 sinds 150 jaar weer ter beschikking van de gemeente. Een aantal lokalen werd tijdelijk voor verschillende doeleinden in ge bruik genomen. Onder andere kregen de „Ateliers 63" hier hun eerste onderdak. Een bouwbureau onder leiding van architect W. Bernson begon plannen te maken voor een verbouwing tot politie bureau in drie fasen. Eerst was de achterkant aan de beurt. Het voormalige turfpakhuis moest het veld ruimen voor een onderkei- derde betonnen vleugel ten behoeve van de verkeerspolitie. Dit werk, begonnen medio 1968, ging gepaard met het vernieuwen van de nabijgelegen brug over de Bakenessergracht. Begin 1967 was nog twijfel gerezen aan de juistheid van de beslissing. Alsnog moest toen een onderzoek worden ingesteld naar een andere vesti gingsplaats. Wederom kon echter worden aangetoond dat een nieuw politiebureau duurder zou zijn. De aarzeling herhaalde zich in 1970. De totale kosten leken namelijk hoger te zullen worden dan aanvankelijk was gedacht. Hoewel de eerste fase al bijna klaar was kwam de suggestie naar voren toch maar liever elders te gaan bouwen of de oude kazerne geheel door nieuwbouw te ver vangen. Nog in oktober 1971 moest ten derde male een becijfe ring uitwijzen dat nieuwbouw geen besparing zou opleveren. Het stoere monument was niet weg te praten. Zelfs twee fikse branden konden het niet klein krijgen. De tweede en derde fase van het werk kwamen zonder verdere strubbelingen tot uitvoering. Op 1 oktober 1975 kreeg de ingebruikneming haar beslag. Met inbe grip van de brug, 36 arrestantencellen en een groot personeelsres- taurant is totaal 21 miljoen gulden aan het project uitgegeven. Dit is vrij redelijk in vergelijking tot de 60.000 m3 inhoud die het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 277