277 derbalklaag gehandhaafd, zij het dan dat deze door een plafond aan het oog is onttrokken. De meest opmerkelijke ruimte is nog steeds de grote zaal achter de bordestrap aan het eind van de binnenplaats. Ten tijde van de kazerne is de zaalvloer een paar meter hoger gelegd en werden tevens de ramen hoger geplaatst. Bij de verbouwing tot kantine voor het politiebureau is de vloer op de veranderde hoogte gelaten maar werden de ramen op hun oorspronkelijke plaats teruggebracht, overeenkomstig de in het gemeente-archief aanwezige 18de-eeuwse tekening. De bordestrap en de achterplaat van de klok werden vernieuwd. Slechts bij deze binnenplaatsgevel zou men van „restauratie" kun nen spreken. Voor het overige bestond het werk voornamelijk uit constructieve voorzieningen en aanpassing aan de nieuwe bestem ming. De gevel aan de Zakstraat is er door deze aanpassing be paald niet mooier op geworden. Wat de ramen in het algemeen betreft valt er nog iets merkwaar digs op te' merken. Men wenste ze in te delen met zes ruiten in plaats van de bestaande vijftien. De rijksdienst voor de monumen tenzorg had daar geen bezwaar tegen, mits in de middenpartijen de oorspronkelijke 18de-eeuwse indeling gespaard bleef. De schoonheidscommissie dacht er anders over en adviseerde afwij zend toen haar de tekening met de grote ruiten werd voorgelegd. Zij was van mening dat de ramen moesten blijven zoals deze waren, dus met de vijftien ruiten die in de vorige eeuw ter vervan ging van de kleine 18de-eeuwse ruitjes zijn aangebracht. Wij zien dat er toch ramen met een zesdeling zijn toegepast; een type dat dit gebouw nooit heeft gekend. Het middengedeelte van de gevels is de authentieke toestand. Men moet zelf maar oordelen of de combinatie harmonisch is. Bouwen was vroeger een minder langdurige zaak dan wij geneigd zijn te denken. Het diaconiehuis kwam tot stand van 1768 tot 1771. Dat lijkt met de toen beperkte hulpmiddelen tamelijk kort. Veel vlugger gaat het tegenwoordig niet. In onze tijd is het bouw proces echter aanmerkelijk ingewikkelder dan twee eeuwen gele den. Dit komt omdat de gebruikseisen onnoemelijk hoger zijn en gecompliceerde installaties moeten worden aangelegd. Het diaco niehuis bestond slechts uit een aantal kale vertrekken. Wie arm

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 279