278 was mocht al blij zijn een dak boven het hoofd te hebben. De 150 bedsteden die op de oude tekening kunnen worden geteld waren vermoedelijk het voornaamste gerief. Dit voormalige huis der be deelden kan ons doen beseffen dat er heel wat ten gunste van de medemens is veranderd. Ook daarom is het goed dat het is blijven staan. Hoe onzeker de toekomst van allerlei monumenten soms kan zijn, het Stadhuis zal wel eeuwig mogen voortbestaan. Toch ontkomt ook dit gebouw niet aan de gevolgen van een wisselende ruimte behoefte. Door verplaatsing van de Stadsbibliotheek naar het Doelenplein kwam in 1974 heel wat vloeroppervlak in het Prin senhof vrijDit had een goede gelegenheid kunnen zijn tot uitvoe ring van een grootscheepse restauratie. In plaats daarvan werd besloten tot een inwendige opknapbeurt en het creëren van verga derzalen. Ook zou beneden een betere akkommodatie worden ge maakt voor het bereiken van de raadzaal via de noordelijke kloos tergang. De gemeenteraad stelde voor de verbouwing en inrichting 1.039.000,- beschikbaar. De in 1974 door de aannemer Honing op de verdieping begonnen uitvoering kwam in het voorjaar van 1975 gereed. Waar vroeger de door mr. A.J. Enschedé ingerichte Schneevoogtkamer was zetelen nu het hoofd van de afdeling on derwijs en zijn plaatsvervanger. Hun medewerkers kregen een plaats boven de raadzaal. De aansluitende verdiepingruimte op de hoek van de Jacobijnestraat werd vergaderzaal. Dat is nog het enige vertrek met een balklaag uit de tijd van het klooster. Ook het lokaal er naast is praatkamer geworden. Menigeen heeft daar bibliotheekboeken geleend en teruggebracht. Tot 1913 bewonder de men er de door Fabricius van Leijenburg nagelaten schilderij en. De in 1860 boven de zuidelijke kloostergang gebouwde mu seumzaal was gedurende een halve eeuw leeszaal van de stadsbi bliotheek en kreeg nu eveneens de bestemming van vergaderzaal. Zo heeft elk vertrek in het stadhuiscomplex een eigen geschiede nis. De bij de toegangsdeuren aangebrachte naambordjes herinne ren daaraan. Wij herkennen op deze wijze ook de voormalige „Prinsenkamer" achter de fraai omlijste buitendeur op de begane- grond, waar ten tijde van de bibliotheek de „Krantenzaal" was.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 280