280 Dit lokaal fungeert sinds kort als foyer van de raadsleden. De aangrenzende ruimte aan de kant van de Jacobijnestraat was di recteurskamer. De binnentredende bezoeker keek tegen een grote kast met glazen deuren aan. Kostbare oude boeken stonden daarin uitgestald. Onderin zag men de kloeke delen van de in perkament gebonden atlas van Blaeu. Tegen de muur erboven hingen de portretten van vorige directeuren. De kast is op zijn plaats geble ven maar werd met panelen geblindeerd. De lectuur die er nu in staat is blijkbaar niet zo bijzonder. De wijsheid zit thans in de mensen rondom de grote tafel. Met de drie kamers op de verdie ping kreeg namelijk ook dit vertrek een vergaderbestemming. Vroeger waren hier de keuken en kasteleinswoning van het Prin senhof. Tweehonderd jaar geleden werd in de benedenruimten al druk vergaderd. De „casteleyn" trad daarbij op als bode. Hij ontving geen tractement maar bestond van de emolumenten uit publieke verkopingen in de grote zaal en uit het verhuren van kramen op de pandplaats. Nog steeds verkeert'deze binnenhof in een toestand die zeer wel past bij de goederen van een uitdrager. Het geringe bedrag dat in het raadskrediet was opgenomen ter verbetering van de twee kloostergangen naar en langs de raadzaal is nog niet besteed. Gedacht wordt nu aan enige verdergaande voorzieningen. Misschien dat het „Pand" dan toch eindelijk een beetje meer het aankijken waard zal worden. Wie zijn blik ook in de hoogte wat houvast wil geven kan terecht bij de vele kerken die de stad telt. Af en toe moet er een worden afgeschreven. Drie jaar geleden sneuvelde de eerste, in de Amster damstraat. De volgende die op de nominatie staat lijkt de Spaar- nekerk te zijn. Hij maakt een onwankelbare indruk, hoewel zijn recente geschiedenis zeer bewogen is. Vermoedelijk lag het nood lot al lang op de loer/Misschien moeten we daarvoor zelfs terug gaan naar de jaren van voorbereiding tot de bouw. Er is toen een hoge gooi gedaan naar een overwinning die blijkbaar nooit be haald zou worden. Zoiets moet men later bezuren. Het streven naar grootsheid kan een wereldveroverende eigenschap zijn maar de uitingen ervan houden dikwijls niet lang stand. Wie vooraan wil staan neemt op den duur geen genoegen met een plaats aan de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 282