281 Achterstraat. Het pretentieloze gebouw dat daar als voorganger van de huidige kerk stond zou nu wel weer passend zijn bij de inmiddels veranderde geloofsopvattingen. Al vertolkt deze trotse neo-gotische kerk niet meer het leven van onze tijd, toch zijn er redenen om voor het behoud ervan op te komen. De vele ambachtelijke details roepen heimwee op naar de bouwwijze van vroeger. Onze nuchtere en zakelijke tijd heeft met al dat zorgvuldige handwerk afgerekend. Ook de kunstig gemet selde gewelven zijn antiquarische bijzonderheden waar wij zuinig op zouden moeten zijn. En dan is er nog het vertrouwde „silhou et" van de spitse toren en het hoge dak aan het Spaarne. Domine rende elementen van een niet meer dominerende „Dominicus". Teneinde de ontwikkeling enigszins in de hand te houden werd het kerkgebouw van rijkswege voorlopig aangewezen als be schermd monument. De gemeenteraad stond daar niet achter. Dat is een van de redenen waarom een definitieve inschrijving als beschermd monument onwaarschijnlijk lijkt. De termijn daarvoor verstrijkt op 4 oktober 1976. Het kerkbestuur heeft nog gepoogd het gebouw te behouden als omhulsel van tachtig er in te bouwen flatwoningen. Een daartoe door architect Andriessen opgesteld plan leek kans van slagen te hebben maar werd toch te duur bevonden om voor subsidie in aanmerking te komen. De hele gang van zaken met deze kerk is erg triest. Ook de speciaal ten behoud ervan opgerichte stichting heeft niets kunnen bereiken. Deze stichting wilde het gebouw graag kopen en zag ook wel mogelijkheden tot gebruik maar kon uiteraard geen fors kapitaal neertellen. Inmiddels is het interieur totaal ontluisterd. Wie nog iets van het moois wil zien kan zich begeven naar de herenmode zaak Grote Houtstraat 75. Aan de gevel prijken twee fraaie licht- armaturen; de winkelpui is bekleed met onderdelen van een ei ken betimmering. Het kanselhek en het front van een biechtstoel staan binnen. Het strekt tot voldoening dat de meest kostbare zaken zijn ondergebracht in andere kerken en in musea. Afge wacht zal nu moeten worden wat er met het kerkgebouw zelf gaat gebeuren. Volgens Leo Derksen van de Telegraaf zien wij Neder landers kans om met een begenadigde vernietigingsdrift alles om zeep te helpen. Voor Haarlem misschien een wat al te krasse

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 283