283 bewering. Het omverhalen van zo'n toren kan echter heus wel een boeiend gezicht zijn. Men zal trouwens weer snel aan de lege plek of aan een andersoortige bebouwing op die plaats gewend zijn. Voor de Grote of Sint Bavokerk komt de restauratie eindelijk in het verschiet. Het architectenbureau Van Kempen heeft de voor bereiding hervat. Een met computers uitgerust calculatiebureau staat klaar om de uitgaven te bewaken. Het kan nog enkele jaren duren aleer de steigers worden opgericht. Voornamelijk zal de buitenkant van de kerk onderhanden worden genomen. Sinds kort druppelt wat subsidiegeld binnen om jaarlijks voor 100.000,- onderhoudswerk te kunnen uitvoeren. Hoe nodig dit is bleek uit de ernstige gebreken die tevoorschijn kwamen in de houtconstruc tie boven de noordelijke zijbeuk. Deze restauratie is een van de eerste werken die in aanmerking komen ter bestrijding van werk loosheid in onze regio. „Sociale Zaken 1 springt dan bij met de subsidieverlening. Langs de gewone kanalen is het nog steeds erg moeilijk om geld voor restauraties los te krijgen. Ook de Kathedrale Basiliek Sint Bavo aan de Leidsevaart begint het torsen der jaren moe te worden. Het dossier met subsidieaan vragen neemt merkbaar in gewicht toe, maar uit de gelddoos van het rijk kwam slechts een kleine uitkering voor het herstel van wat stormschade. Sinds 1970 wordt al over de restauratie gepraat. Begin 1975 werden de kosten geraamd opl3/4 miljoen gulden. De gemeenteraad stelde plichtsgetrouw dertig procent subsidie in uit zicht. Zolang er echter geen toezegging van het ministerie is kan de gemeente niets uitbetalen. Het rijk moest noodgedwongen vol staan met aanmelding van deze restauratie als werkverruimings object bij het ministerie van Sociale Zaken. De Waalse Kerk op het Begijnhof verkeert zo langzamerhand op de rand van een bestaansminimum. Al vele jaren wordt hier de hand vragend opgehouden. Voor een monument in een buurt als deze zou een liefdevolle behandeling iets vanzelfsprekends moeten zijn. Het kerkbestuur organiseerde in het Bisschoppelijk museum een tentoonstelling die veel belangstelling trok maar de autoritei ten die bij de opening waren vertrokken weer zonder enig uitzicht op een financiële bijdrage achter te laten.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 285