284 Met de Apostolische Kerk in de Jacobijnestraat werd het bewijs geleverd dat geduldig wachten inderdaad beloond kan worden. De sinds enige tijd in uitvoering zijnde restauratie van het bijgebouw kon dank zij de inmiddels toegezegde overheidssteun worden voortgezet. Van buiten ziet men er weinig van, behalve het ver nieuwde dak. Wat binnen zit kan ook bij gebouwen soms eerder aan gezondmaking toe zijn dan de buitenkant. Enige leden van dit kerkgenootschap timmeren zelf mee. Toch lopen de kosten nog op tot bijna vier ton. Oude bouwwerken zijn meestal erg kwetsbaar. Regen en wind verweren het metselwerk en de natuurstenen versieringen. Vooral de dikwijls zeer gedetailleerde torens hebben veel te lijden. Ook de Sint Annatoren is lang niet gaaf meer. Hij is van top tot teen in de steigers gezet, zodat mag worden verwacht dat er iets mee gaat gebeuren. Het wegnemen van de ergste gebreken vergt minstens een miljoen. Gewacht wordt op het benodigde krediet. Een per fecte restauratie gaat het niet worden. Door de hoge kosten daar van zullen de voorzieningen beperkt blijven tot „consolidatie". In de loop van 1976 zal de bedrijvigheid op de steiger een aanvang nemen. De aanpalende Nieuwe Kerk zou eigenlijk tegelijkertijd onderhanden genomen moeten worden. Lelijke bruine plekken bovenin het gebouw wijzen op het binnendringen van zwammen. De verwoestende werking daarvan zou moeten leiden tot een on middellijk ingrijpen. Water stroomt echter makkelijker binnen dan geld. De zwammen zullen dus nog wel rustig een tijdje kun nen doorgroeien. Van de voormalige Bank van Lening aan de Kleine Houtstraat komt het moment van voltooiing naderbij. Er is dan ruim drie miljoen aan vertimmerd. Een bierproducent uit het oosten des lands is één van de huurders. Hopelijk geeft deze restauratie enigszins blijk van het vakmanschap waar bedoelde brouwerij re clame mee maakt. De aannemer Overdevest heeft er zijn uiterste best op gedaan. In mei 1976 zal de ingebruikneming een feit zijn. De openingsceremonie kan vervolgens eind september worden verwacht. Al van 1968 af wordt gewerkt aan het verbeteren van de wonin gen van het Proveniershof, eveneens een gemeentelijk monument.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 286