285 Jaarlijks komen er enige gereed. Oorspronkelijk waren het éénka merwoningen. Door samenvoeging van telkens twee huisjes be schikken de bewoners nu over een afzonderlijke slaapkamer, een douche en een eigen toilet. Met behoud van het oude bedsteefront wordt een keukentje geïnstalleerd. In 1977 zullen vermoedelijk alle woningen rondom de tuin klaar zijn. Daarna wordt begonnen aan de „buitenring", gelegen aan de Doelstraat, de Kerkstraat en het Nieuwe Kerksplein. Het plan daarvoor is inmiddels gereed. Aan het Korte Spaarne 15, 23 en 25 heerste gedurende het afgelo pen jaar een opmerkelijke restauratie-activiteit. Bij elkaar wordt ruim 2y2 miljoen gulden besteed om deze voormalige bierbrouwe rijen een nieuwe toekomst te geven. „Diogenes Haarlem" en „Hendrick de Keyser" tonen hier onder zware geldzorg wat daad werkelijk onder monumentenzorg moet worden verstaan. Ook van deze werken zal de oplevering in de loop van 1976 plaatsvinden. De inspanningen en offers die een particulier zich moet getroosten om een restauratie uit te voeren verdienen niet minder waardering dan het streven van genoemde instellingen. Het financiële risico is tamelijk groot. Ook na aftrek van de subsidies kan de uitgave nog dermate hoog zijn dat deze niet geheel door de huuropbrengst wordt gedekt. Een onzekere factor is steeds de vraag of zich tij dens het werk geen onvoorziene omstandigheden voordoen die de kosten aanzienlijk verhogen. Tevens veroorzaakt het lange uitblij ven van de overheidsbijdragen meestal grote renteverliezen. De eigenaren van Klein Heiligland 25127, Oude Groenmarkt 4, Breestraat 19, Wagenweg 242, Nieuwe Gracht 48 en Spaarne 90 behoren tot degenen die het avontuur aandurfden en in 1975 druk met hun monument in de weer waren. Een spectaculair resultaat boekte de koper van Bakenessergracht 17. Aan zijn wens om kruiskozijnen te mogen toepassen werd voldaan, hoewel dit vol gens de hedendaagse restauratie-opvattingen eigenlijk een iets te vérgaande reconstructie is. Ook ontstond op deze wijze een te groot contrast met de 19de-eeuwse vormen van de deur en het raam op de beganegrond. Het leek toen maar het beste een schei ding aan te brengen door de lijst boven de deur te laten doorlopen over het raam ernaast. Uit de afbeelding van de oude toestand

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 287