288 Op biz. 382 van het jaarboek 1973 werd melding gemaakt van de brand die de monumentenpanden Klein Heiligland 8 en 10 in de as legde. De firma Van Duivenboden aarzelde niet met het besluit tot herbouw. De rechter gevel is geheel en de linker gedeeltelijk opnieuw opgetrokken. Dit werk kwam in de loop van 1975 ge reed. Het oude straatbeeld is daarmede hersteld, hetgeen tot vol doening strekt. Bedrijfspanden vragen nogal eens een offer. Be halve branden zijn het ook verbouwingen die verlies kunnen ople veren. Met veel heen en weer gepraat wordt soms een compromis bereikt dat de aantasting binnen de perken houdt. Voorbeelden daarvan zijn Gedempte Oude Gracht 109 en 115, die nog geheel het karakter hadden van een woonhuis. De winkelbestemming leidde tot de wens de puien uit te breken. Deze ontwikkeling kon worden afgeremd doordat de panden beschermd monument zijn. Volstaan werd nu met het doortrekken van de ramen, waardoor de gemetselde tussendammen gespaard bleven en de gevels hun verticale indeling behielden. Het huis Grote Houtstraat 122 leek eveneens een dergelijk lot tegemoet te gaan. De tandtechniker die daar woonde ging er uit en toen moest het pand een winkel wor den. Met herhaald aandringen werd bereikt dat de gevel ongewij zigd bleef. Daarentegen moest wel in het nog gave interieur een verandering worden toegestaan. Deze bestond onder andere uit het inbouwen van een trappehuis achter het raam van de voorka mer. 1975 was in bepaalde opzichten zeer bijzonder. Amsterdammers zullen dit direct beamen, want hun stad bestond 700 jaar. De vrouwen wijzen met trots naar zichzelf, want het was 't jaar van de vrouw. Ook de monumenten genoten extra belangstelling, want de Raad van Europa had 1975 uitgeroepen tot Europees Monu mentenjaar. Onder het motto ,,Een Toekomst voor ons Verleden" werden activiteiten georganiseerd om het behoud van het archi tectonisch erfgoed aan te moedigen. Haarlem liet zich daarbij niet onbetuigd. Hier en daar is nog een op de gevels geplakt vignet te zien met de aanduiding „M-75". Er werd een affiche verspreid om de aandacht te vestigen op een tentoonstelling in de Vishal. Deze duurde van 25 januari tot eind februari en trok ruim 8000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 290