Aanwinsten Frans Halsmuseum 1975 299 Dit jaar stond het Frans Halsmuseum van midden augustus tot oktober in het teken van de tentoonstelling Haarlems Zilver uit de 17de en 18de eeuw. De vorige zilvertentoonstelling werd in 1959 gehouden en sindsdien is onze kennis van het Haarlems zilver door onderzoek en studie aanzienlijk toegenomen. Aangezien ook het eigen bezit van het museum sterk gegroeid is en het tevens de bedoeling is het beleid meer te richten op de uitbreiding van de verzameling op het gebied van de kunstnijverheid, lag deze ten toonstelling voor de hand. Vooral bij de enige jaren geleden be gonnen inventarisatie van kunstvoorwerpen in rooms-katholieke parochies zijn veel stukken Haarlems zilver te voorschijn geko men: vandaar het vele kerkzilver op de tentoonstelling. Zoals vaak leidde ook deze tentoonstelling tot aanwinsten uit de tentoongestelde voorwerpen: ditmaal zelfs van topstukken uit de bruiklenen nl. de zes grote kandelaars van Pieter Cornelisz. Ebbe- kin uit 1653 (afb. 1). Zij zijn afkomstig uit het bezit van de Spaarnekerk en behoorden oorspronkelijk tot het kerkzilver van de schuilkerk van de parochie Onze Lieve Vrouwe Rozenkrans in Haarlem. Bij bovengenoemde inventarisatie is gebleken, dat de schuilkerken bijzonder rijk aan zilver waren. Een verklaring is, dat rijke parochieleden het kerkgebouw zelf niet met schenkingen konden verfraaien omdat het onopvallend moest blijven. Wel kon den zij zilver geven en daartoe behoorden ook deze fraaie 77 cm. hoge kandelaars. Op ieder van hen, op de driezijdige voet tussen de krullen van de voluten staat op elke zijde een andere heilige, verder zijn de zes kandelaars identiek. Zij zijn na de sluiting van de Spaarnekerk midden 1975 met toestemming van het Bisdom door het museum aangekocht. Een uniek stel Haarlems kerkzilver is zo voor de stad behouden. Het museum bezat van Ebbekin, een topfiguur onder de Haarlemse meesters, al een wierookscheepje van 1639 en de befaamde plooischotel uit 1649. Met dit stel kandelaars samen begint zich in het museum een overzicht te vormen van het nog niet geheel bekende werk van deze meester. Ook uit de Spaarnekerk afkomstig zijn de volgende aanwinsten:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 301