een klein lepeltje, toegeschreven aan Ebbekin (cat. 35) en een wierookvat van Jan Verdoes uit 1739 (cat. 96). Voorts een acht kantig theepotje van Albert Giljaart uit 1746 en als laatste aankoop van zilver een kluwenhouder met ivoren houder in de Louis-XV stijl van Adrianus Koekebakker 1779 (afb. 2), beide uit de kunsthandel. Tenslotte werd een Fries knottekistje uit het Frans Halsmuseum geruild tegen een Haarlemse brandewijnkom uit het Fries Museum te Feeuwarden. Ook op het gebied van de schilderkunst is er een interessante aanwinst in 1975. Uit de Collectie Hoog te Haarlem werd het bekende aan Jan Brueghel II toegeschreven paneeltje Allegorie op de Tulpomanie (30 X 47 cm, niet ged., niet gem., afb. 3) aange kocht, dat ook op de tentoonstelling Tulpomania in 1972 in het museum gehouden, aanwezig was (cat. 22). Er schijnen niet meer dan drie geschilderde voorstellingen van de tulpenwindhandel be kend te zijn: behalve het al in het museum aanwezige paneeltje van Pot, Flora's Mallewagen, dat op de prent van Crispyn de Passé teruggaat en het bovengenoemde werk nog een anoniem 18de-eeuws schilderijtje in het museum van Rennes, waarop een heer aan een ronde tafel gezeten bollen weegt, terwijl een nar een geldbuidel op de tafel omkeert. De nar houdt een bloeiende tulp in de hand en er staat er ook nog een te bloeien in een pot: een wat ongerijmde voorstelling. Jan Brueghel II, die van 1601 - 1678 leefde, leidde sinds 1625 een uitgebreid atelier met kunsthandel in Antwerpen, overgeno men van zijn vader, Jan Brueghel ook de Fluwelen Brueghel ge noemd. Van de drie genoemde werken is het hem toegeschrevene zowel artistiek als wat de voorstelling betreft veruit het beste. De toeschrijving zelf is nergens in de literatuur betwijfeld: het is ook zeer aannemelijk dat berichten over de tulpenwindhandel in Holland in Antwerpen verbazing wekten. Het vervaardigen voor de verkoop in het zeer commercieel ingestelde atelier van Jan Brueghel van een satire op een actueel, druk besproken onder- werp ligt genoegzaam voor de hand. Dit zou dan tevens het ont staan in het jaar van de grootste actualiteit plaatsen: 1637 en wel na het ineenstorten van de markt. Daarop wordt gezinspeeld bv. door de aap rechts onder, die zijn behoefte doet op de nu waarde- 303

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 305