36 werden huizen voor Haarlemmers gebouwd, even ten noorden van het station. De Cronjé-buurt ontstond en daarmee de naam Nieuw Schoten als tegenstelling tot het noordelijker gelegen Oud Scho ten. De geboren en getogen Schotenaren waren met de indringers be paald niet gelukkig. Ze voelden aan dat het zich uitbreidende Haarlem zijn eisen steeds noordelijker zou stellen en dat aan an nexatie niet meer te ontkomen was. Het werd een strijd op leven en dood en in 1927 werd het vonnis getekend: het armlastige Schoten hield op te bestaan en werd door Haarlem ingelijfd. In die woelige jaren speelde Chris Wolff, zij het tegen wil en dank, een belangrijke rol in Schoten. Chris Wolff was van huis uit bollenkweker en tuinder. Een man die rustig zijn gang ging, wel enkele functies bekleedde op kerke lijk en charitatief terrein, maar beslist geen politieke aspiraties had. Om de een of andere reden kwam hij toch op de kieslijst van de katholieke raadsfractie terecht en tegen zijn verwachting in werd hij in de gemeenteraad van Schoten gekozen. Dat was in 1911. Wolff mocht dan proberen de politiek los te laten, de politiek liet hem in geen geval los. Daardoor heeft het oude Schoten vooral in die twintiger jaren van hem geprofiteerd. Zowel door zijn lengte in de volksmond heette hij Lange Chris als door zijn bedachtzaam optreden domineerde hij letterlijk en figuurlijk in de plaatselijke politiek. Toen Führop nog burgemeester was, werd Chris Wolff wethouder en hij verving de burgemeester tijdens diens ziekte. Later werd Heerkens Thijssen waarnemend burgemeester om de liquidatie van Schoten voor te bereiden en af te wikkelen. In de tegenstellin gen tussen Oud en Nieuw Schoten vervulde Wolff een soort brug functie. Hij hield niet van loze kreten en ontpopte zich nog duide lijker als een man met een nuchtere kijk op mensen en dingen. Zo'n man had Schoten ook wel nodig. Want meer nog dan de strijd tegen het naar grond hongerende Haarlem speelde in het dorp het gevecht tussen rechtsen en linksen. De raadsvergaderin gen van Schoten, die vaak meer gevuld werden met persoonlijke dan met zakelijke agitaties, kregen nationale faam. Meer dan eens haalden de tumultueuze discussies de voorpagina's van de lande-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 38