40 voorbestemd tot het burgemeestersambt, evenals zijn vader en grootvader, met daaraan voorafgaand de toen gebruikelijke, vaak eindeloze, stages als volontair ter gemeentesecretarie. In deze tijd beijvert hij zich druk voor de opheffing van het tiendrecht, waar tegen omstreeks het einde van de 19de eeuw een groeiend verzet was gerezen. En dan op 6 januari 1911, nog geen dertig jaar oud, wordt hij aangesteld tot rentmeester van Elswout, het Borski-bezit, dat in Kennemerland alleen al zo'n 2500 hectaren besloeg en toen nog niet zijn grootste omvang had bereikt. Wie het alles precies wil weten, leze er Jhr. Frans van Lenneps laatste boek op na. Zo ging hij behoren tot de gelukkigen, die in het leven de plaats krijgen toebedeeld, die past bij hun aanleg, capaciteiten en wen sen. Het rentambt was voor hem een roeping, die hij met grote ernst, maar tegelijk met intense vreugde vervulde. Ook hier ge voelde hij een degelijke traditie achter zich te hebben, die hij had hoog te houden en na te volgen. Al spoedig gaf hij blijk van een zeer eigen signatuur. Zijn werk wijze tevens had iets eigens, waaraan men wel even moest wen nen. Het omgaan met hem was niet eenvoudig. Hij was een auto craat, die zijn leven gesteld had in dienst van anderen. En dat vereist een sterke persoonlijkheid. In zijn levenswijze nam hij een reserve in acht, die hij op de plaats waar hij gesteld was, wenselijk achtte. Daarbij typeerde hem een zekere karigheid. Ook overigens was de economie bij hem in veilige handen. Wel bekleedde hij een aantal functies die min of meer in het verlengde lagen van zijn beroep: hoofdingeland van de Haarlem mermeerpolder, bestuurslid van de Noord- en Zuidspaarndam- merpolder, lid van de Commissie van Landbouw in Bloemendaal, kerkvoogd van de Nederduits Hervormde Kerk. Bovendien ge tuigde het van de bijzondere reputatie, die hij zich had verworven, dat hij sedert 1921 tot in de zestiger jaren door de Haarlemse rechtbank telkens werd geraadpleegd als een harer deskundigen in onteigeningszaken. Ook buiten de streek onder zijn directe be windvoering was hij een erkende autoriteit als taxateur en raadge ver.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 42