41 Zijn eigenschappen en bekwaamheden deden hem bij uitstek ge schikt zijn om tientallen jaren achtereen onder omstandigheden die hemelsbreed verschillen met die waaronder wij nu leven, een der grootste landgoederen in ons land te besturen en te behoeden, en daarbij op de bres te staan voor de belangen van zijn principa len. Wellicht was zijn bekwaamheid voor de belangen van anderen op te komen ook toe te schrijven aan een zodanig meevoelen met hen, dat hun zaken de zijne werden. De problemen en moeilijkhe den die zich daarbij voordeden heeft hij intensief en met toewij ding meebeleefd en helpen oplossen. In vaak hoog oplopende meningsverschillen wist hij zijn opvattingen, beleidvol en met kal me tact, te doen zegevieren. Na de Tweede Wereldoorlog in 1945 verzocht de Commissaris der Koningin hem een benoeming tot lid van een der kamers van het in het arrondissement Haarlem in te stellen Tribunaal te aan vaarden. Wegens de toen al op handen zijnde bestemmingsveran deringen van de onder zijn beheer staande landgoederen en de daaruit voortvloeiende sterke toename van werkzaamheden, meende hij zich voor deze functie- niet beschikbaar te kunnen stellen. De mens is onsterfelijk zolang niet zijn taak op aarde ten einde is. Dit betekende dat hij, die veel verloren zag gaan waaraan hij was gehecht, tot op hoge leeftijd nog het heden moest beleven. Het werd hem opgelegd in een nieuwe tijd de liquidatie te begeleiden van wat in bijkans drieëneenhalve eeuw door vorige generaties was samengevoegd en zorgvuldig bijeengehouden. Hij was er toe in staat en kweet er zich van, omdat hij scheiding wist te maken tussen zaken en gevoelens, en de beheerstheid kende die vorige geslachten eigen was. Het vervulde hem, ondanks een diepe te leurstelling over het uiteenvallen van dit bezit, toch met voldoe ning dat grote delen van het Elswoutse condominium onder lei ding van anderen een eigen leven konden leiden, nü ten algeme nen nutte. Zijn kennis en ervaring bleef men op prijs stellen. In 1951 werd hij benoemd tot lid van de Raad van Bijstand van de Stichting het Nationale Park de Kennemerduinen. En toen in 1958 ook het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 43