44 Dat is, zo constateer ik, een eenheid die zich niet tot het werk beperkt, maar in zijn leven evenzeer present is geweest. Terwijl ik deze simpele zinnen schrijf merk ik hoe moeilijk het is leven en werk van Barend Rijdes te beschrijven zonder in tegen spraak juist tot dat leven en werk te geraken. Voor bijna alle stervelingen heeft de dood iets definitiefs. Een overledene is iemand die voorbij is gegaan, die weg is voor de overlevenden. Barend Rijdes is, al schrijvende op zijn speurtocht naar de gehei men van leven en dood, van tijd en eeuwigheid, zó ver gekomen dat hij de definitieve scheiding en het na elkaar van leven en dood te boven gekomen is. In minstens twee van zijn gepubliceerde romans is deze voor de meeste lezers vreemde thematiek centraal komen te staan, in Een Bedolven Bestaan, geschreven onder het pseudoniem F.C. Opden- campe (L.J.C. Boucher, 1967) en in Een Rijtuig in de Sneeuw (Kosmos, 1971). Aan een derde roman heeft hij de laatste jaren gewerkt, terwijl zijn krachten hem reeds dermate begaven dat hij voor zijn visie niet meer de passende woorden vinden kon, niet meer aan het verhaal zijn richting en bestemming kon geven. Naast zijn gedichten en aforismen, waarvoor ik verwijzen mag naar de bibliografie die zijn vrouw, Marianne Rijdes-Kruyt, mij gezonden heeft en die achter dit In Memoriam is afgedrukt, heeft de auteur vooral in de laatste jaren van zijn leven een bepaald genre vertelkunst geschreven, dat in kiem reeds in zijn vroeger werk te vinden is. Aan het slot van Een Bedolven Bestaan verwijst hij naar zijn voorgangers in dit genre en noemt dan in het bijzon der Alfred Kubin en Luis Borges, en in één adem ,,de vele arche ologen van wier werk ik heb geleerd". Dit niet nader omschreven genre is internationaal verbreid en heeft in Engeland de naam „metaphysical novel" gekregen. In het Nederlands taalgebied is Elubert Lampo een populair woordvoer der van ten naaste bij hetzelfde genre dat hij op zijn beurt als „magisch realisme" typeert. De Argentijnse schrijver Luis Borges, die Rijdes zelf noemt, lijkt mij meer verwant. Deze stroming in de literatuur, vroeger en nu, is een singuliere en intrigerende zaak. Allereerst houdt zij zich niet aan de grenzen en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 46