48 ke als de kerkelijke „underdogs". Nog lang heb ik verhalen ge hoord hoe Van der Loos, toen hij de omgeving wat beter had leren kennen, de boer op trok om hulp te zoeken voor zijn ge meenteleden. Hij wist dat er een verband bestond tussen de evan gelieprediking en de sociale vragen en bracht dat ook in de prak tijk. Ook lijkt het niet verbazingwekkend dat Van der Loos, die reeds in Assen gevangenispredikant was, al spoedig de geestelijke ver zorger werd in het Huis van Bewaring alhier. Zijn taak bestond uit het bezoeken van de gedetineerden en de verzorging van de kerkdiensten. Hij had een eigen stijl om met de gedetineerden om te gaan en voor hen te preken: opbeurend, nooit somber of zwaar wichtig. Zijn woorden waren gelardeerd met de broodnodige hu mor. Van hem gold dat de stijl de gehele mens is. Zo was hij, ook in de arbeid in de gemeente. Hij was de evangelist onder de predikanten en preekte zeer populair, begrijpelijk, uit het leven gegrepen. Ook uit hèt Leven, getuigend van hèt Leven, dat in Christus is geopenbaard. Evangelisatorisch en apostolair ingesteld als hij was, werkte hij met vreugde samen met het Leger des Heils, Youth for Christ en met allerlei jeugdkommissies. Vooral de jeugd had de daadwerkelijke belangstelling in zijn pas toraat. Zonder bijzondere opdracht was hij in feite de jeugdpredi- kant van Haarlem-Schoten. Om jong te zijn met de jongeren was hij leraar godsdienstonderwijs aan het Tweede Christelijk Ly ceum, Marnix van Sint Aldegonde, aan de Planetenlaan. Maar zijn voornaamste werk voor de jongeren is toch wel geweest de stichting van het Jeugdhuis aan de Schoterweg 83. Samen met de stichtingskommissie, maar altijd vooröp en inspirerend, heeft hij zich voor dit Jeugdhuis ingezet. Het kompleks is een stuk levens werk van Dr. Van der Loos. Een blijvend gedenkteken aan deze enthousiaste en stimulerende pastor. Bij al dit praktische werk wist hij nog tijd en energie over te houden voor theologische studie. Het resultaat van deze vakstudie is te vinden in twee boeken, tijdschriftartikelen en korte bijdragen en feestbundels en kerkelijke periodieken. Ook de leden van het Nieuw Testamentisch Werkgezelschap en van het Breed Ministerie van de ring Haarlem mochten van tijd

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 50