49 tot tijd genieten van lezingen, meestal over exegetische onderwer pen op het terrein van het Nieuwe Testament. Reeds als predikant in Assen promoveerde hij, 6 juli 1942, met een dissertatie „Jezus Messias Koning," een speciaal onderzoek naar de vraag of Jezus van Nazareth politieke bedoelingen heeft nagestreefd. Promotor was de Utrechtse nieuw-testamenticus prof. dr. A.M. Brouwer, van wie Van der Loos zich altijd een leerling is blijven beschouwen. In zijn dissertatie bespreekt de auteur eerst het karakter van de Joodse heilsverwachting in het Oude Testa ment en bij Jezus' tijdgenoten; in het tweede deel Jezus' Messias- schap en Zijn houding tegenover de sociale en politieke vragen van zijn tijd. In de delen drie en vier komt hij, na een vergelijking van de bronnen over Jezus, tot de konklusie dat Jezus geen enkel politiek systeem heeft willen brengen. Wel heeft Hij duidelijke richtlijnen en beginselen aangegeven, die van kracht kunnen en willen zijn voor de politieke en sociale strukturen. In deze konklu sie sloot Dr. Van der Loos zich nauw aan bij de visie van zijn leermeester professor Brouwer en ook bij die van de vroegere hoogleraar en minister Slotemaker de Bruine. In 1965 verscheen het tweede boek van Van der Loos over de wonderen van Jezus. Met steun van Z.W.O. werd dit grote werk in het Engels uitgegeven: „The miracles of Jesus". Dit boek kun nen wij gevoeglijk het theologisch levenswerk, het „magnum opus" van deze ijverige en precieze Nieuw Testamenticus noe men. Het is een kloek werk van ruim 700 bladzijden waarin de uitgebreide bibliografie getuigt van een indrukwekkende belezen heid. Bewonderenswaardig is de brede opzet en uitwerking van het onderwerp. Het behandelt de theologische betekenis van Je zus' wonderen, als tekenen van Zijn Koninkrijk. Daaraan heeft de auteur dan ook, zowel fenomenologisch als exegetisch het grootste deel van zijn boek gewijd. Maar het onderwerp bracht hem ook op de terreinen van de natuurwetenschap, de geneeskunde, de psychologie en de para-psychologie en zelfs van de filosofie. Over deze onderwerpen liet dr. Van der Loos zich informeren door vakmensen en had hij ook zelf het nodige opgestoken door de lektuur van schrijvers als Ovink, Van Mourik Broekman, Ten- haeff e.a.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 51