54 naam tot een historische heeft weten te maken, is zijn grote per soonlijke verdienste. Peter Coebergh was in de eerste plaats een man van het boek. En dat is iets anders dan een boekhandelaar, want dat hij met het boek geslaagde zaken deed, is een tweede en blijft hier buiten beschouwing. Hij was altijd in zijn zaak aanwezig, maar ik heb hem er nooit iets zien verkopen. Hij had zich trouwens onzicht baar gemaakt. In wat toen een dependance van de eigenlijke win kel leek, een ruimte waar wat duurdere en wat meer exclusieve boeken op tafels lagen of in kasten stonden kunst en kerkvaders bijvoorbeeld had hij zich achter een hoog bureau verscholen. Maar er ontging hem niets, want hoorde hij een bekende stem of een vraag die hem intrigeerde, dan begon hij zijn openbare leven. En dat betrof het boek. En eigenlijk niet eens zo zeer het actuele, want dat kon je gewoon in de zaak zien liggen, al kon hij zijn mening over recente zaken moeilijk verbergen, steeds moeilijker naar het leek, want al beschikte Peter Coebergh over een zekere gelatenheid die wellicht het product van wijsheid genoemd kan worden, de laatste jaren was hij niet geheel vrij van ontstemming en bezorgdheid. Niet onbegrijpelijk, want in de transmontaanse lawines van de zestiger jaren schoof heel wat weg dat hem zeer dierbaar was, dat hij, ook door veel lezen, zich eigen had ge maakt. Hij heeft jaren, ook in zijn zaak, omringd gezeten door wat zijn wereld uitmaakte. Zijn verhouding tot het boek dat wees dat openbare leven uit was die van een kenner en liefhebber. Dat bleek niet alleen uit zijn voorkeur voor het antikwariaat en de wijze waarop hij een oud boek in de hand hield, het werd ook duidelijk uit zijn liefde voor speurwerk. Daarvoor nam hij heel veel tijd, iets heel uitzon derlijks en bijna historisch in een tijd dat alle krachten erop ge richt lijken omzetsnelheid te vergroten en het boek nauwelijks de tijd krijgt op de plank in de zaak te rust te komen. Zijn speurver- mogen was heel groot, want zijn vakkennis was uitzonderlijk; hij kende niet alleen het boek, maar was thuis in die onafzienbare burgerlijke stand van het boek, dat de bibliografie is. Zijn werk begon niet met het boek van „vandaag"; zijn arbeidsterrein betrof ook het verleden en dat was voor hem allerminst dood. Hij was,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 56