55 heb ik wel eens gedacht, een geboren historicus, met als speciali satie kerkgeschiedenis. Want al kunnen hem heel veel verdiensten op het gebied van vele andere soorten boeken niet ontzegd wor den, het religieuze boek was zijn eigenlijke specialisme. Dat zal gedeeltelijk door het karakter van zijn zaak veroorzaakt zijn, maar het zal ook heel veel te maken hebben gehad met een gevoel voor de traditie binnen het katholicisme. Hij wist zich erfgenaam, wat in deze tijd als curiositeit kan aandoen, want de erfenis van het verleden lijkt velen zelfs niet goed genoeg om er doorgedraaid te worden. Hoe en met welke snelheid de boekhandel H. Coebergh, die pas in 1966'vanuit Vlaardingen in Haarlem werd gevestigd, de kerke lijke specialisatie heeft gekregen, weet ik niet. Maar niet ontkend kan worden dat de zaak, zeker tijdens het bewind van Peter Coebergh, een soort monopoliepositie bezat op theologisch, kerkelijk-filosofisch, kerk-historisch gebied, zo niet voor de Nederlandse kerkprovincie dan wel voor het eens zeer uitgestrekte bisdom Haarlem, dat zich van Den Helder tot Vlis- singen uitstrekte en waarvan het middelpunt uiteraard de stad Haarlem was in zoverre zat de zaak in de juiste schaduw maar waarvan het commerciële middelpunt de seminaries in War mond waren. Daar werden de klanten geworven die als priester met eeuwige geloften aan de zaak verbonden leken te blijven. Dat vanaf de Gedempte Oude Gracht niet alleen de seculieren maar ook de regulieren bediend werden, daarvan kon een bezoek aan de zaak indertijd overtuigen. Dat hier dat katholieke wat geaccentueerd wordt, kan overdreven lijken voor wie niet beseft, dat de grote jaren van Peter Coebergh als boekhandelaar lagen in die tijd van een laatste, vooral nume riek grote bloei, een bijna doorschieten, dat voor sommigen de neergang voorspeld zal kunnen hebben. Het was ook een tijd dat de leesdichtheid onder katholieken snel toenam, al bleef men ook literair sterk sectarisch denken. En had men in het algemeen aan zichzelf genoeg. Het bijzondere van Peter Coebergh was dat hij die zich zo in kerkelijk Nederland bewoog, niets clericaals had, wat zo lang ge leden iets uitzonderlijks was. Hij heeft zich trouwens als vakman

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 57