Kees Fens 56 nooit geïsoleerd. Binnen vele organisaties van zijn vak heeft hij een belangrijke rol gespeeld en op heel veel conferenties, bijeen komsten en vergaderingen die in relatie stonden tot boekhandel, uitgeverij of het boek in het algemeen, was hij bijna altijd aanwe zig en ook altijd met een door mij zeer bewonderde hogere zorge loosheid, die hem het uiterlijk van onvermoeibaarheid gaf. Hij leek ook in die drukke kringen altijd de liefhebber. En liefhebbers hebben steeds alle tijd. Heb ik hem gekend? Ik geloof niet dat ik dat kan zeggen. Hij liet zich heel moeilijk kennen. En dat werd hierdoor veroorzaakt, dat hij uiterlijk altijd een grote gelijkmatigheid en zeker een bepaalde opgewektheid vertoonde. Men leert de mensen alleen kennen in hun uitschieters van plezier of woede. Hij was altijd zo goed gestemd, dat hij, wanneer hij slechts lichtelijk ontstemd was, met een toornig leek. Wat blijkens het vervolg niet het geval was. Zijn eigenzinnigheid en daarmee zijn karakter uitten zich het meest in kleinigheden: die bleken tekens voor zijn innerlijk vasthouden aan veel tradities. Soms kende zijn eigenzinnigheid een uitschieter. Bij Het Spectrum kocht hij juist in de tijd dat de belangstelling voor boeken van die soort tot huiveringwekkend lage temperaturen was gedaald, het restant van het Groot Gebedenboek van C. A. Bou- man. Niet uit commerciële overwegingen, maar vanuit de overtui ging dat een boek van dat niveau in Gods molens thuishoort, en zeker niet het minst vanuit de wetenschap dat hijzelf na zoveel jaren in dat boek niet uitgelezen was. Hij wilde een dergelijk leesgeluk anderen niet onthouden. Dat verraadt de ware liefheb ber, de werkelijke man van het boek, voor wie die bundel bedrukt papier in de eerste plaats een immateriële aangelegenheid blijft, dat geluk en bewondering kan oproepen. En misschien was dit wel Peter Coeberghs bijzonderste eigenschap: zijn vermogen tot bewondering. Ik geloof dat dat hem ook altijd wat temghoudend heeft gemaakt. De bewonderende mens heeft stilte nodig. Of Petrus Gijsbertus Maria Coebergh een typische Haarlemmer is geweest, zullen wij nooit weten. Sinds het overlijden van Godfried Bomans is er niemand meer die dat kan uitmaken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 58