De Gasthuispoort aan de Kleine Houtstraat 57 Een vorige maal1) hebben wij gezien dat het vroegere St. Elisa beth's of Groote Gasthuis ingebouwd was achter de huizen van het Groot Heiligland, de Gasthuisvest, de Kleine Houtstraat en de Minnebroedersteeg. Nadat in 1576 het gasthuis aan het Verwulft was afgebrand, had de vroedschap het geplunderde en verlaten Minnebroedersklooster ter beschikking van gasthuismeesteren ge steld om hier een nieuw ziekenhuis in onder te brengen. Dit kloos ter had dezelfde, zo juist genoemde, begrenzing als het latere Gasthuis. Maar er moest eerst heel wat gebouwd, verbouwd en waarschijnlijk ook gesloopt worden om het gasthuis op het terrein en in de gebouwen van het klooster onder te brengen. Ja, de gasthuismeesteren verklaarden in 1580 dat zij met minder midde len het verbrande gasthuis aan het Verwulft hadden kunnen her stellen dan zij nu voor de inrichting van het klooster tot zieken huis hadden besteed2). Men neemt aan dat het Gasthuis de gebou wen in 1581 betrokken heeft. Het klooster was in 1456 gesticht. Waarschijnlijk had het zijn ingang aan het Groot Heiligland en ook nog een achteringang aan de Kleine Houtstraat. Op Kleine Houtstraat 100 treffen we ten minste een stenen poort aan, die vroeger via een smal straatje, de Gasthuis poort, naar het gasthuisterrein voerde. Het straatbordje Gasthuispoort ter aanduiding van dit straatje is nog aan de zijge vel van Kleine Houtstraat 102 bevestigd. Deze gang is in fig. 3 goed te zien3). Wat weten wij van deze stenen poort? Is het een toegang tot het klooster geweest of is deze poort pas bij de vestiging van het Gasthuis in 1581 gebouwd? De poort heeft een zgn. accolade- boog, in dit geval ook wel aangeduid als tudorboog. Deze bouw stijl beschouwt men als laat-gotisch. De Renaissance deed in het eerste kwart van de 16e eeuw zijn intrede in de noordelijke Ne derlanden. Het ligt dus voor de hand deze poort als een bouwwerk van vóór 1525, in ieder geval van vóór 1550 te beschouwen. Hij zou dus nog tot het Minnebroedersklooster behoord hebben. Het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 59