61 plaatsgevonden. Omdat de oude poort in de rooilijn van de smalle Kleine Houtstraat stond, kon de koetsier van de lijkwagen hier niet goed naar binnen en naar buiten draaien. Beschadigingen van wagen en poort waren het gevolg. De Gast huispoort, de gang, was zeer smal. De lijkwagen keerde pas op het gasthuisterrein, nadat hij daar zijn last opgenomen had. Dit was voor de patiënten een minder bemoedigend gezicht. Toen dan ook in 1938 tot de bouw van een nieuw mortuarium besloten werd, werd dit dicht bij de Kleine Houtstraat geplaatst. De huisjes aan de noordzijde van de Gasthuispoort en ook het aangrenzende huis Kleine Houtstraat 98 (op fig. 3 dat met de halsgevel) werden afgebroken. Door deze afbraak ontstond achter onze oude kloos terpoort een pleintje, waarop de lijkwagens het werden steeds meer auto's konden draaien. Aan de westzijde werd dit pleintje afgesloten door het nieuwe mortuarium, tegenwoordig museum „De preekstoel" voor 19e-eeuwse religieuze kunst; de aardige gevel hiervan is door ir. G. Friedhoff ontworpen. De klooster poort werd in 1939 afgebroken en een weinig achter de rooilijn van de Kleine Houtstraat herbouwd, ongeveer in de vorm die hij vóór de afbraak had. De auto's konden nu beter in- en uitdraaien. Maar de stenen poort, die tot 1939 slechts de breedte van de Gasthuispoort (gang) had, was veel te smal om het pleintje af te sluiten. Daarom werd hij aan beide zijden verbreed en werden twee vleugels met doorgangen voor voetgangers toegevoegd (zie fig. 4). De sluitsteen is hierbij behouden gebleven, maar de bak steen is vernieuwd evenals ettelijke blokken natuursteen. Mogelijk zijn er echter enkele oude stukken natuursteen bij, die in 1939 alleen maar bijgehakt zijn. De zware houten deuren, die na 1939 de poort afsloten, zijn thans vervangen door draaibare hekken, die een blik vanuit de straat op het pleintje toelaten. Indien het ge meentebestuur zou kunnen besluiten de gemeente is eigenaar van het pleintje allerlei zaken die er niet horen en die dan ook misstaan, zoals auto's en een groot vat, te verwijderen, dan zou men daar een aardige doorkijk hebben. Als wij de levensloop van deze poort samenvatten, dan is het dus waarschijnlijk een poort van het Minnebroedersklooster, gebouwd omstreeks 1500. Deze poort is omstreeks 1580 verrijkt met Re-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 63