Een huis met geschiedenis Het Provinciehuis in Haarlem 65 Toen de Amsterdamse bankier Henry Hope omstreeks 1786 be gon met de bouw van „Welgelegen", een fraai buitenhuis bij Haarlem, besefte hij niet wat voor moeilijkheden hij hiermee een studieus nageslacht zou bezorgen. Dat het huis in de Haarlemmer hout tot stand kwam, stemt alleen maar tot dankbaarheid. „Wel gelegen" is in ons land een unieke vertegenwoordiger van een internationale stijl, die wordt aangeduid als neo-klassicisme. Het huis Werd in z'n tijd naar behoren bewonderd, maar over de details brak men zich het hoofd niet. Bouw en bestaan van het paleisachtige huis, hoe on-Hollands en frivool ook, werden geac cepteerd. Daarmee is een groot deel van de moeilijkheden ver klaard waarvoor „Welgelegen" degene plaatst die geïnteresseerd is in z'n verleden; men vond het indertijd kennelijk niet nodig om de bouwgeschiedenis van het huis op te tekenen. En mensen vergeten gauw, zodat al spoedig niemand hier te lande meer wist wie nu eigenlijk de architect was geweest van „Welgelegen". Dat het „Huis van Hope" was, zweefde nog wel in het geheugen van deze en gene. Zo'n honderd jaar na de bouw van „Welgelegen" wist Victor de Stuers, de grondlegger van de Monumentenzorg in Ne derland, dit in ieder geval nog. Maar daarmee hield zijn kennis op. In het Gemeentearchief van Haarlem berust een kostelijke correspondentie tussen hem en C.J. Gonnet, de toenmalige be heerder van het „Paviljoen", zoals men „Welgelegen" in de 19de eeuw noemde. De Stuers vraagt in 1881 Gonnet voor het eerst of deze een artikel over het Paviljoen kan schrijven. Het antwoord van Gonnet ontbreekt, maar uit een briefje uit 1883 van De Stu ers kan men concluderen dat Gonnet er kennelijk niet aan begon nen is, en dan komt ook de aap uit de mouw: De Stuers weet niets van het gebouw. „Kun je mij niet een korte geschiedenis van het Paviljoen maken. Welke Hope het stichtte en wanneer? Wie de architect was." De

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 67