67 de adel en voerden de titel Lord Hope of Hopetoun. Voor het overige is de afkomst van de familie eenvoudig, en zeker die van Henry. Hij werd in 1735 geboren in Boston, waar zijn vader zich rond 1730 had gevestigd na een weinig succesvolle zakelijke loop baan in Holland. Henry werd naar Engeland gestuurd om daar als jongmaatje bij een bankiersfirma ervaring op te doen. Omdat zijn familie wel iets in hem zag, werd hij in 1762 partner van Hope Co in Amsterdam. Hij leerde het bankiersvak grondig van zijn ooms Adriaan en Thomas, broers van zijn vader. De firma was gevestigd in een riant pand op de Keizersgracht, dat in 1758 door Thomas was aangekocht. Henry nam zijn intrek in het grote fami liehuis. Een generatiegenoot in de firma was zijn neef John, zoon van Thomas Hope. Deze John was niet buitengewoon handig in za ken, maar hij had veel invloedrijke connecties, zoals het stadhou derlijk hof. Hij bezat een grote voorliefde voor het kopen en inrichten van huizen; in 1767 kocht hij het landgoed „Groenen- daal" bij Heemstede, en in 1774 de adellijke bezitting Nederhorst den Berg. Deze aankoop gaf de ijdele John het recht zich „Heer van Nederhorst den Berg" te noemen. In 1784 tenslotte, het jaar waarin hij stierf, voegde hij bij Groenendaal het aangrenzende landgoed „Bosbeek". Tot zover neef John Hope, die in dit ver haal niet ten tonele zou worden gevoerd, ware het niet, dat door hem Henry, de bouwheer van „Welgelegen", wat meer reliëf krijgt. Henry Hope blijft toch altijd de man op de achtergrond, van wie over zijn persoonlijk leven weinig bekend is, temeer doordat hij ongetrouwd was. Henry creëerde zich een nageslacht in de persoon van een jonge 'Engelsman, John Williams, die als klerk bij de firma Hope Co werkte. De aanleiding tot hun contact pleit voor de goedhartig heid van Henry Hope. Toen hij hoorde, dat John Williams een zaam ziek lag op zijn huurkamer in Amsterdam, liet hij hem overbrengen naar de Keizersgracht. John Williams bleef daar wo nen, en werd Henry's protégé. Henry was ook degene die het huwelijk bekokstoofde tussen John Williams en zijn lievelings-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 69