71 zoon van John een oomzegger van Henry, verwierf zich zij het een wat dubieuze roem om zijn verzameling neo-klassicistische kunst en de extravagante wijze waarop zijn huis in de Londense Duchess-street was ingericht. Hij publiceerde in 1807 een boek met meubelontwerpen geïnspireerd op de antieken, getiteld „Household Furniture and Decoration". Het boek wekte het af grijzen van menige tijdgenoot, maar kreeg later de status van standaardwerk. Tegen deze achtergrond worden Henry Hope en de operatie- welgelegen" in de Haarlemmerhout misschien wat minder vaag. In 1769, twee jaar nadat zijn neef John het landgoed Groenendaal bij Heemstede kocht, verwierf Henry zich de hofstede Welgele gen. De voorkeur van de neven voor de omgeving van Haarlem is niet onbegrijpelijk. De streek rondom de Vecht, waar rijke Am sterdamse kooplieden enige decaden eerder hun buitenverblijven lieten bouwen, raakte in deze tijd wat uit de gratie. Men gaf de voet van de duinen de voorkeur boven de rivier. De hofstede Welgelegen onttrekt zich tot 1785 aan enige waarne ming. Maar dan komt er leven in de brouwerij. In het gemeentearchief van Haarlem berust een brief, gedateerd 19 oktober 1785, van Henry Hope aan de „Burgemeesteren en Regeerders" van de stad Haarlem, waarin hij schrijft dat hij „zoo door de aangenaamheid der plaats zelve, als door alle blijken van beleeftheeden, en toegenegenheid, die hij van de kant der Regeer ders deezer stad en de inwoonders van dien altoos heeft ondervon den, eene bijzondere affectie heeft opgevat, omme aldaar zijne wooning meer en meer te vestigen en ten dien einde zig gaarne van een gemakkelijk gebouw wilde voorzien Hope vraagt in deze brief een vergunning om de richtingslijnen van sommige lanen in de Hout te veranderen, en met de voorkant van het te stichten gebouw op de bestaande weg wat te mogen vooruitsprin gen. Dit werd hem bij resolutie van 12 november 1785 toegestaan en daarmee kon met de bouw van een even uniek als raadselachtig huis worden begonnen. Helemaal onopgemerkt bleef de onderneming niet, al heeft het nieuws over „patriotten en keezen" in deze woelige dagen van strijd tussen Patriotten en Prinsgezinden in de kranten de over-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 73