76 Over de manier waarop Henry Hope zijn kostelijke huis bewoon de, geeft de Mercurius weinig informatie. Wat mededeelzamer is de Gentse architect P.J. Goetghebuer in zijn boek „Choix des Monumens, Edifices et Maisons Les plus remarquables Du Roy- aume des Pays Bas", waarvan de Franse editie in 1827 verscheen. De „rez de chaussée" van het huis was volgens Goetgehbuer be stemd voor „usages domestiques", huishoudelijke doeleinden. Dit valt zonder moeite te reconstrueren; de keukens met fraaie tegel- tableaux zijn nog gaaf aanwezig, al zijn ze niet meer in gebruik. In de Mercurius valt te lezen dat de ingang voor de „Domesti- quen" aan de voorzijde van het huis zat, onder het bordes. In de ruimte onder het bordes bevonden zich, behalve de keukens, ook de dienstvertrekken en de kelders. De vertrekken aan de rechter zijde van de hoofdvleugel lijken een aparte wooneenheid te vor men via de grote trap in de hal, waar volgens Goetghebuer „sta tues d'Après l'antique", copieën van klassieke beelden stonden, ten. De eetkamer was ongetwijfeld het mooiste vertrek in de zij vleugel, genereus van afmetingen, en toepasselijk versierd met uit hout gesneden guirlandes, waarin allerlei soorten vruchten en druiventrossen vallen te ontdekken.- Wie de eer had uitgenodigd te zijn op een van Hope's grootse ontvangsten zal weinig kans hebben gekregen eens rustig beneden rond te kijken. Voor ontvangsten was, zoals dat hoorde, de eerste verdieping van het huis bestemd: de „bel-étage". Deze bereikte men via de grote trap in de hal, waar volgens Goetghebuer „sta tues d'après l'antique", copieën van klassieke beelden stonden. Door deze trap is de reiziger Georg Forster, die op zijn tocht door de Republiek ook „Welgelegen" bezocht, hoogst geïmponeerd. Hij schrijft in zijn boek „Reisebriefe aus den Niederlande", dat in 1790 verscheen: „Inwendig fallt sogleich eine prachtige Treppe vom schönsten, weissen Marmor ins Auge, die in der That alle Forderungen der Kunst befriedigt". De trap van „Welgelegen" is een ware staatsietrap. Het lijkt overigens, of Forster niet gezien heeft dat de geëlaboreerde versiering van de balustrade langs de trap niet uit marmer is gehouwen, maar bestaat uit hoogst vak kundig houtsnijwerk. Vlak voordat de bezoeker van Hope voet zette op de bel-étage,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 78