82 zijn neef John waren de erfgenamen van deze kern van de Hope- collectie. Henry had zich, behalve schilderijen, ook een zeer kost bare verzameling antieke vazen en beelden verworven door aan kopen in Italië. Bij de opgravingen in Pompeji en in Rome kwamen grote hoe veelheden voorwerpen uit de klassieke oudheid tevoorschijn. Ou de geslachten in Italië die al enkele eeuwen in het bezit waren van kostbare antiquiteiten, verkochten vooral vanaf het midden van de 18de eeuw hun bezit, dat nu zo goed in de markt lag. De decoratieve aankleding van de drie schilderijenzalen, waarvan de beroemde inhoud sinds lang verdwenen is, verdient alleszins de aandacht. De Mercurius is schier ademloos van bewondering over de grote zaal: „De vloer van de middenzaal is kunstig ingelegd, van wél bewerkte en fraai geordineerde gladhoutene figuren van verschillende betekenissen; de lambriseering is van geel Egyptisch marmer; zes schoorsteenmantels welken in de zaal gevonden wor den, zijn van het zelfde marmer en met wit marmer opgelegd, 't welk geen gering sieraad aan het alzins prachtig vertrek geeft; tusschen deeze schoorsteenmantels zyn de muuren versierd met pilasters en de poorten welke in die muren zyn, en door welke men in de andere kamers komt, rusten allen op zeer prachtige Colommen". Dat de middenzaal de belangrijkste van de drie was, blijkt ook uit het feit, dat hier pilasters van de Komposiete orde zijn aange bracht, terwijl de twee andere zalen het met de eenvoudiger Ioni sche pilasters moeten doen. Maar de middenzaal biedt nog meer. De Mercurius krijgt het woord weer: .op de hoogte van die tweede of bovenste rei ramen, is van binnen in de zaal, en rondsom dezelve, een gaanderei, afgepaald met een uitmuntend fraai en kunstig bewerkt yzer hek, versierd met de rykst geinventeerde uitbeelding der vrye kun sten". Dat „fraai en kunstig bewerkt yzer hek" vraagt overal in Hope's voormalige galerie de aandacht. Het stralende hoofd van de zonnegod Apollo, beschermer van de „vrije kunsten" waar van de schilderkunst er één was de lier, zijn favoriete instru ment, en de lauwertakken, hem gewijd, zijn in het smeedijzer vervlochten. Het hek vertelt de toeschouwer ook nu nog dat deze

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 84