Van zijn „Camini" schoorsteenmantels zijn er maar drie uitgevoerd: voor een Italiaanse prins, een Engelse graaf, en de „Cavaliere Giovanni Hope". In zijn beschrijving bij de afbeelding van de schoorsteen vermeldt Piranesi: „Le Cariatidi l'architrave e gli altri pezzi di marmo sono avanzi di opere antiche dal Cavalie re Piranesi uniti insieme a formare il presente camino Geen kleinigheid: voor deze schoorsteenmantel zijn kariathiden, een ar chitraaf en marmer van antieke voorwerpen gebruikt. Raadsels rond deze schoorsteen zijn er genoeg. „Giovanni" Hope is Jan of John Hope. Jan, die een broer was van John's vader, verzamelde kunst. John, Henry's neef, deed dat eveneens. De schoorsteenmantel kan direct bij Piranesi besteld zijn, maar ook via de Engelse architecten Adam, die zowel met hem als de Hopes in contact stonden. Evenmin is bekend, hoe Henry Hope tenslotte in het bezit van dit zeldzame exemplaar is gekomen. In het gedeelte van „Welgelegen" waar zich de bibliotheek be vond, had ook de „conservateur", zo valt bij Goetghebuer te le zen, zijn vertrekken. Een kunstcollectie van een omvang als die van Hope had een beheerder nodig. De beheerder leidde bezoe kers rond, en adviseerde zijn broodheer bij diens aankopen. Wie Hope's conservator is geweest, en'wat precies zijn taak was, is overigens niet bekend. Nu de hoofdvleugel van „Welgelegen" is doorgewandeld, rest ons nog de zijvleugel. Over de manier waarop deze werd gebruikt in de tijd van Hope doet Goetghebuer geen mededeling. Wel geeft hij in zijn boek een plattegrond van de bel-étage van het huis. Met behulp hiervan, en een plattegrond uit een latere periode, is het mogelijk de funktie van de zijvleugel enigszins te reconstrueren. Deze laatste plattegrond, die berust in het Koninklijk Huisarchief, is zeer schematisch. Hij moet gemaakt zijn voordat Hope's opvol ger, Hollands kortstondige koning Lodewijk Napoleon, „Welgele gen" als paleis in gebruik nam. Bij de achthoekige kamer boven de grote hal, die nu te boek staat als „gewone eetkamer" is ge schreven: „Billard qui doit devenir salie a manger". Een voor naam huis diende in de 18de eeuw voorzien te zijn van een kamer waar het edele billardspel beoefend kon worden, en mocht bij Hope dus niet ontbreken. 84

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 86